Δευτέρα 15 Φεβρουαρίου 2016

ΦΑΣ Πυρσός Γρεβενών-Α.Ε. Ποντίων Βατολάκκου - VIDEO & ρεπορτάζ από τη Metrosport.gr

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

Άναψε. την καιόμενη βάτο η Α.Ε. Ποντίων Βατoλάκκου, κατακτώντας το κύπελλο στον τελικό της ΕΠΣ Γρεβενών, με 1-0, απέναντι στον ιστορικό Πυρσό Γρεβενών, στη νέα εξόρμηση του Metrosport.gr στην περιφέρεια και...

φιλοδοξεί να πετύχει και το νταμπλ με την πρώτη θέση και στο πρωτάθλημα για τη διεκδίκηση της ανόδου στη Γ' εθνική κατηγορία, σ' ένα σκληροτράχηλο παιχνίδι, με στιγμές έντασης και αμείωτο ενδιαφέρον, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης στο Δημοτικό Γήπεδο Γρεβενών.

Με γκολ του μπαρουτοκαπνισμένου Καλαϊτζίδη στην πρώτη τελική του αγώνα, με καρφωτή κεφαλιά, προλαβαίνοντας την άστοχη έξοδο του τερματοφύλακα, ο Βατόλακκος διατήρησε την...

πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο, την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο στο χώρο του κέντρου, χωρίς να όμως να μπορέσει να διπλασιάσει τα τέρματά του.

Ο Πυρσός Γρεβενών, έχασε μία καλή ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο για να ισοφαρίσει και στο δεύτερο προοδευτικά ανέβασε ρυθμό και απώλεσε δύο κλασικές ευκαιρίες για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, την ίδια στιγμή που η ΑΕΠ Βατoλάκκου, με δημιουργική ανάπτυξη από τα άκρα, έφτανε με αξιώσεις στη μεγάλη περιοχή, αλλά η έλλειψη συγκέντρωσης στην τελική προσπάθεια της στέρησε την επίτευξη ενός ακόμη γκολ στις αρκετές τελικές που έκανε στην εστία. Ο αγώνα οδηγήθηκε στα τελευταία δραματικά λεπτά με εκατέρωθεν ευκαιρίες και ανέδειξε κυπελλούχο τη φιλοξενούμενη ομάδα.

Highlights: οι φίλαθλοι (όλων των ηλικιών και των δύο φύλων) των δύο ομάδων -στη συντριπτική πλειοψηφία του Πυρσού Γρεβενών- που κατέκλυσαν το γήπεδο, παρά τις άσχημες καιρικές συνθήκες, οι δύο επίμαχες φάσεις (για offside και περίπτωση πέναλτι) για τον Πυρσό Γρεβενών στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, στην απέλπιδα προσπάθεια των γηπεδούχων να ισοφαρίσουν -η υπόδειξη για offside δε δικαιώνει την απόφαση του διαιτητή και του βοηθού του, όπως καταγράφει αποκλειστικά το στοπ καρέ του Metrosport.gr-, ο φοβερός πιτσιρίκος Τάσος, υιός Καλαιτζίδη, που σήκωσε το κύπελλο μόνος του και ήδη έχει γίνει viral, χάρη στην κάμερα του Metrosport.gr, στην πιο χαριτωμένη στιγμή τελικών κυπέλλουν ever, η κυρία που τίναζε την ώρα του αγώνα το λευκό σεντόνι πίσω από το γήπεδο και συνέλαβε η κάμερα του Metrosport.gr, οι πανηγυρισμοί και τα συνθήματα των νικητών, σε ρυθμό. Ερνέστο Βαλβέρδε, οι παλαίμαχοι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ, Μαλιούφας και Σκαρτάδος, που παρακολούθησαν τον αγώνα

Καλαϊτζίδης
Man of the match: οι περισσότεροι παίκτες των κυπελλούχων κυμάνθηκαν σε υψηλά επίπεδα απόδοσης και θα ήταν άδικο να ξεχωρίσουμε κάποιον. Ειδική μνεία αξίζει πάντως να γίνει για τον σκόρερ των Ποντίων, Καλαϊτζίδη, το γκολ του οποίου αποδείχτηκε καθοριστικό αλλά πάνω απ' όλα για το μικρό γιο του που έκλεψε την παράσταση