Μακεδονικός Αγίου Παντελεήμονα - ΑΕ ΠΟΝΤΙΩΝ Βατολάκκου 2-0 - φωτό+VIDEO

"Ο ΡΩΜΑΙΟΣ ΤΑΠΕΙΝΩΣΕ ΤΗΝ ΙΟΥΛΙΕΤΑ"!!!

Με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Ιορδάνη Ρωμαίο, η ομάδα του Αγίου Παντελεήμονα επιβλήθηκε...
με 2-0 της ΑΕ Ποντίων Βατολάκκου.

Ονειρεμένο ξεκίνημα στα μπαράζ ανόδου πραγματοποίησε ο Μακεδονικός Αγίου Παντελεήμονα, στέλνοντας μήνυμα σε όσους είχαν σπεύσει να τον ξεγράψουν!

Η πρωταθλήτρια Φλώρινας επιβλήθηκε με 2-0 της ΑΕ Ποντίων Βατολάκκου, πιάνοντας θέση στην κορυφή του 4ου ομίλου. Πρωταγωνιστής και σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ιορδάνης Ρωμαίος, ο οποίος αποτέλεσε μόνιμη πηγή κινδύνων για την αντίπαλη εστία. Ο έμπειρος επιθετικός πέτυχε δύο πολύ όμορφα γκολ, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του στην επικράτηση, απέναντι στους πρωταθλητές Γρεβενών, που έκαναν νωθρό «μπάσιμο» στη διαδικασία
Αφού πρώτα προειδοποίησε σε δύο περιπτώσεις, ο Ρωμαίος άνοιξε το σκορ στο 32' με καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπατμά. Στο 72' ο φορ του Μακεδονικού «χτύπησε» για δεύτερη φορά, σημειώνοντας ένα πανέμορφο γκολ, όταν πραγματοποίησε κούρσα και με ψηλοκρεμαστό πλασέ την κατάλληλη στιγμή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρία και για τρίτο γκολ, όταν ο Κοτίτσα απέκρουσε το σουτ του Γιορετζίδη, για να έρθει στη συνέχεια της φάσης ο Ρωμαίος και να σουτάρει λίγο άουτ.

pamebala.gr

(Βίντεο: ΦΛΩΡΙΝΑ ΣΠΟΡ)

Φάσεις και γκολ
Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Άγιος Παντελεήμονας και στα πρώτα 11 λεπτά είχε 4 ευκαιρίες για γκολ.

Μόλις στο 2ο σέντρα Μαρκόπουλου ο Ρωμαίος δεν πρόλαβε τη μπάλα προ του Κοτίτσα. Δύο λεπτά αργότερα σέντρα του Σ. Αθανασιάδη κεφαλιά του Ρωμαίου άουτ και στο 7ο διαγώνιο σουτ πάλι του Ρωμαίου η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ

Την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Μαρκόπουλου στο 11ο αλλά στο 32ο πολύ όμορφη ενέργεια του Μπατμά από αριστερά σέντρα και ο Ρωμαίος με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στο 36ο ο Κοτίτσα πρόλαβε τελευταία στιγμή το Μαρκόπουλο με την Α.Ε.Π. να μην μπορεί να κάνει ούτε σουτ.

Στην επανάληψη ο Μακεδονικός «έδωσε» γήπεδο στην Α.Ε.Π. αλλά δεν κινδύνεψε και στο 70ο ο Ρωμαίος έδωσε στο Μπατμά που σούταρε από κοντά αλλά ο Κοτίτσα απέκρουσε δύσκολα.

Στο 72ο τραγικό λάθος στην άμυνα του Βατολάκκου ο Ρωμαίος με φοβερό σπριντ έκλεψε τη μπάλα και «κρέμασε» τον Κοτίτσα για το 2-0.

Στο 82ο σουτ του Γιορεντίδη απέκρουσε δύσκολα ο Κοτίτσα νέο σουτ του Ρωμαίου σε κενή εστία άουτ.

Στο 91ο φάουλ του Γιορεντσίδη κεφαλιά του Ρωμαίου άουτ και στο επόμενο λεπτό ο Παπανικολάου κέρδισε τις κόντρες μπήκε στη περιοχή αλλά το πλασέ από πλάγια πέρασε έξω.

Διαιτησία: ΒΡΕΣΚΑΣ Γ. (ΗΜΑΘΙΑΣ), ΔΕΜΕΡΤΖΗΣ ΧΡ. (ΠΕΛΛΑΣ), ΣΑΓΚΑΛΙΔΗΣ Γ. (ΠΕΛΛΑΣ)
Παρ. ΝΙΤΣΑΣ ΑΣΤ. (ΛΑΡΙΣΑΣ)

Μακεδονικός Αγίου Παντελεήμονα (Σ. Νταμπίζας): Μπερμπερίδης, Γιορετσίδης, Χαμαλίδης, Αθανασιάδης Κ., Σεκκουλίδης, Ζυγομάνης, Μπατμάς (74' Παπανικολάου), Ντιμόφσκι, Αθανασιάδης Σ., Μαρκόπουλος (57' Παπαδόπουλος Ν.), Ρωμαίος.

ΑΕΠ ΒΑΤΟΛΑΚΚΟΥ (Χρ. Λάλλος): Κοτίτσα, Μπιζιώτας, Κυριακίδης, Κατσαντώνης, Χαραλαμπίδης, Κοτζατίσογλου Αγ., Κοτζατίσογλου Σ. (45' Hoxha), Ιωαννίδης (63' Καλαιτζίδης), Λάλλος Π., Λάλλος Θ., Ασλανίδης (69' Γραβάνης)