Φ.Ο.ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ – Α.Ε.ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 70-68

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Γ’ ΕΘΝΙΚΗΣ
Ο ΠΡΩΤΕΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΝΙΚΗΤΗΣ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΥ ΤΗΣ 10ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Ενα πραγματικό ντέρμπυ κορυφής, απόλαυσαν οι...

εκατοντάδες φίλαθλοι της ομάδας των Γρεβενών που κατέκλυσαν την Κυριακή, το κλειστό γυμναστήριο της πόλης, βλέποντας την ομάδα τους να κερδίζει της Δόξας Λευκάδας, στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς, με σκορ 70-68.

Ο αγώνας ματς ήταν συναρπαστικός απο την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.Ο Πρωτέας ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 10-2 ,για να έρθει στη συνέχεια η αντίδραση ,από την έμπειρη ομάδα της Λευκάδας ,που έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 16-21.Ο Πρωτέας κατάφερε να ισορροπήσει στο δεύτερο δεκάλεπτο ,με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρεί τις δύο ομάδες ισόπαλες με 41-41.

Το ίδιο ενδιαφέρον επεφύλαξε για τους φιλάθλους και το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, με τον Πρωτέα να έχει συνεχώς μία μικρή διαφορά στο σκόρ, προηγούμενος στο τρίτο δεκάλεπτο με 57-51 και να πάρει στο τέλος μία πολύ σημαντική νίκη με 70-68.

Ο Πρωτέας απέδειξε με αυτή την εμφάνιση, ότι δικαιωματικά βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, την οποία μοιράζεται πλέον με τον Π.Α.Σ.Γιάννενα.

Δεκάλεπτα: 16-21, 41-41, 57-51, 70-68

Διαιτητές: Σιταρίδης-Τζιοπάνος Γ.

Φ.Ο.Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Γκασιώνας, Τζήμου 2, Γρούδος 12, Μαλούτας 20(5), Μιχαηλίδης 6(1), Κλωνάρας 7(1), Συλλάκος, Τακίδης 1, Μπόζιαρης 9, Μακρής 11(2), Γιώτας, Μαλιούρας 2.