Αγγλία-Αλγερία 0-0

ΑΓΓΛΙΑ: Τζέιμς, Τζόνσον, Α. Κόουλ, Τζέραρντ, Τέρι, Λένον, Λάμπαρντ, Ρούνεϊ, Μπάρι, Κάραγκερ, Χέσκι
ΑΛΓΕΡΙΑ: Εμπολί, Μπουγκερά, Μπελχάντζ, Γιάχια, Αλίς, Μπουντεμπούζ, Λασέν, Ματμούρ, Ζιανί, Γιεμπντά, Καντίρ.

Διαιτητής: Ραβσάν Ιρμάτοφ απ' το Ουζμπεκιστάν
4' / Ο Τζέραρντ επιχείρησε από μακρινή απόσταση να «κρεμάσει» τον Εμπολί, ο οποίος μπλόκαρε με υπερένταση.

7' / Το πρώτο κόρνερ στο ματς το κερδίζει ο Ζιανί για λογαριασμό της... Αλγερίας.

10' / Με γρήγορο ρυθμό, αλλά χωρίς τη μεγάλη φάση ολοκληρώνεται το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

20' / Κεφαλιά του Γιεμπντά δεν ανησυχεί τον Τζέιμς, που μπλοκάρει.

25' / Ουσιαστικά χωρίς φάση έχουν «φύγει» τα πρώτα 25 λεπτά για τους Άγγλους, κάτι που προβληματίζει τον εορτάζοντα Φάμπιο Καπέλο (συμπληρώνει σήμερα τα 64 του χρόνια).

30' / Σουτ χωρίς ιδιαίτερη δύναμη, αλλά τεχνικό, απ' τον Τζέραρντ, μπλοκάρει ο Εμπολί, που βρισκόταν σε ετοιμότητα.

33' / Η πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς. Ο Λένον σεντράρει από αριστερά, ο Μπουντεμπούζ διώχνει και ο Λάμπαρντ σουτάρει απ' το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Εμπολί μπλοκάρει. Ίσως αν το σουτ του άσου της Τσέλσι ήταν πιο δυνατό, τα «λιοντάρια» να βρίσκονταν μπροστά στο σκορ.

35' / Μακρινό σουτ του Ζιανί περνάει έξω απ' το δεξί δοκάρι του Τζέιμς. Καλή στιγμή για την Αλγερία.

39' / Σουτ του Μπάρι εκτός περιοχής, μπλοκάρειο Εμπολί, που παρουσιάζεται πολύ σταθερός.

43' / Μακρινό σουτ του Ρούνεϊ, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Εμπολί.

22.15 Λήξη ημιχρόνου. Αγγλία-Αλγερία 0-0. Οι παίκτες του Φάμπιο Καπέλο δεν έχουν καταφέρει να μπουν με αξιώσεις στην περιοχή των Αφρικανών και προσπαθούν ν' απειλήσουν με μακρινά σουτ, που δεν έχουν ανησυχήσει τον Εμπολί. Οι Αλγερινοί στέκονται πολύ καλά στο α' μέρος και αν συνεχίσουν έτσι και στην επανάληψη, δεν αποκλείεται να κάνουν τη... ζημιά σε κάποια απ' τις γρήγορες αντεπιθέσεις τους.

22.31 Έναρξη του β' ημιχρόνου.

50' / Πιο «ζωηροί» στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης παρουσιάζονται οι Αλγερινοί, παρά οι Άγγλοι, που καλούνται να ξεμπλοκαριστούν και να δημιουργήσουν κινδύνους για τους αντιπάλους τους.

58' / Κίτρινη κάρτα στον Κάραγκερ (Αγγλία), για φάουλ πάνω στον Ζιανί.

59' / Ο Ζιανί εκτελεί πλασαριστά το φάουλ για τον Γιάχια, αυτός πιάνει ένα δυνατό σουτ και στέλνει την μπάλα άουτ. Καλή στιγμή για τους Αφρικανούς.

62' /Σέντρα σουτ του Λάμπαρντ, ο Αλίς διώχνει με το κεφάλι σε κόρνερ, πριν η μπάλα φτάσει στον Ρούνεϊ.

63' / Αλλαγή για την Αγγλία-Ο Ράιτ Φίλιπς αντικαθιστά τον Λένον.

70' / Πολύ καλή στιγμή για την Αγγλία, με τον Χέσκι να πιάνει το σουτ και τον Γιάχια να παρεμβάλλεται και να δίνει περίεργη πορεία στην μπάλα, που τελικά περνάει οριακά πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι, κόρνερ. Το κόρνερ εκτελείται, ο Τζέραρντ πιάνει την κεφαλιά, αλλά ο Εμπολί μπλοκάρει την μπάλα.

73' / Μακρινό σουτ του Ρούνεϊ φεύγει άουτ.

74' / Αλλαγή για την Αλγερία-Ο Αμπντούν αντικαθιστά τον Μπουντεμπούζ.

74' / Αλλαγή για την Αγγλία-Ο Ντεφόε αντικαθιστά τον Χέσκι.

75' / Η πίεση της Αγγλίας εντείνεται και το σκηνικό αυτό δεν φαίνεται πως θ' αλλάξει μέχρι το τέλος του ματς.

81' / Αλλαγή για την Αλγερία-Ο Γκεντιουρά αντικαθιστά τον Ζιανί.

84' / Αλλαγή για την Αγγλία-Ο Κράουτς αντικαθιστά τον Μπάρι.

85' / Κίτρινη κάρτα για τον Λασέν (Αλγερία).

86' / Κόρνερ του Λάμπαρντ από δεξιά, ο Ντεφόε πιάνει μια μη «γεμάτη» κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ.

88' / Μακρινό σουτ του Λάμπαρντ, με την μπάλα να περνάει απελπιστικά άουτ.

89' / Αλλαγή για την Αλγερία-Ο Μεσμπά αντικαθιστά τον Γιεμπντά.

90' / Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90'+1' / Πολύ δυνατό σουτ του Ντεφόε λίγο έξω απ' το ημικύκλιο στέλνει την μπάλα πάνω απ' την εστία του Εμπολί.