Κυριακή 19 Δεκεμβρίου 2010

Super League: Ηρακλής-ΑΕΚ 2-0

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Ηρακλής επικρατώντας 2-0 της ΑΕΚ στο Καυτανζόγλειο για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Με γκολ των Ντάνι (41΄) και Παπαστεριανού (59΄) ο "γηραιός" πέτυχε την πρώτη του νίκη μετά από τέσσερις αγωνιστικές και έφτασε τους 19 βαθμούς, απέναντι στην 'Ενωση η οποία ηττήθηκε για 6η φορά εκτός έδρας στις 8 συνολικά του πρώτου γύρου μακριά από το ΟΑΚΑ.
Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε τις μεγάλες φάσεις με τα λάθηνστο χώρο του κέντρου να διαδέχονται το ένα το άλλο. Ο «γηραιός» ήταν σαφέστατα πιο επιθετικός από την 'Ενωση, χωρίς όμως να αναπτύσσεται ορθόδοξα και χωρίς να μπορεί να απιελήσει ουσιαστικά. Κάποια καλά σουτ του Παπαστεριανού και του Γκαρσία μαζί με κάποιες επικίνδυνες παράλληλες σέντρες του Αραμπατζή που εξουδετερώθηκαν από την άμυνα, ήταν οι φάσεις από την πλευρά των γηπεδούχων μέχρι τη φάση του γκολ, ενώ από την άλλη πλευρά οι «κιτρινόμαυροι» είχαν να αντιπαραθέσουν μόνο κάποια μακρινά άστοχα σουτ του Σκόκο, τα οποία δεν ανησύχησαν ούτε μία φορά τον Ελευθερόπουλο. Τελικά, στο 41΄ από μία στημένη μπάλα, οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν. Ο Λίμα εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Κατσικάς με κεφαλιά γύρισε προς το κέντρο της μικρής περιοχής όπου ο Ντάνι με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αραμπατζή και έδωσε το προβάδισμα στους παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ επιθετικά πιέζοντας ασφυκτικά τον οπισθοχωρημένο Ηρακλή, ο οποίος έδωσε γήπεδο και περίμενε τις προυποθέσεις για να απειλήσει στην κόντρα. Τα σουτ του Λεονάρντο στο 49' και στο 50' πέρασαν ανεκμετάλλευτα ενώ στο 57' Ο Λυμπερόπουλος έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν η σκαστή κεφαλιά του από πολύ κοντά, αποκρούστηκε σωτήρια σε κόρνερ από τον Ελευθερόπουλο. Δύο λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι "κτύπησαν" ξανά, δυσκολεύοντας το έργο της αντιπάλου τους. Από λάθος μεταβίβαση του Γκέντσογλου, ο Παπαστεριανός έγινε κάτοχος της μπάλας αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, προχώρησε κάθετα προς την εστία του Αραμπατζή και με δεξί "κεραυνό" πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ κάνοντας το 2-0
Η Ενωση προσπάθησε στη συνέχεια να μειώσει και να ξαναμπεί στο ματς, αλλά οι παίκτες της ήταν νευρικοί και δεν δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να φτάσουν με αξιώσεις απέναντι από τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο. Ετσι ο Ηρακλής πήρε μια σημαντική νίκη στο τέλος του πρώτου γύρου.
Διαιτητής: Παππάς (Αθηνών)
Κίτρινες: Κατσικάς, Πίτου Γκαρσία, Παπαστεριανός - Ντιοπ, Καφές, Δέλλας
ΗΡΑΚΛΗΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Χοσέμι, Κατσικάς, Αραμπατζής, Λίμα, Ντάνι, Παπαστεριανός (78΄ Καρλίνιος), Σζοτ, Πίτου Γκαρσία (86΄ Σίσιτς), Σολτάνι (65΄ Ηλιάδης), Γιάκομπ
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αραμπατζής, Καράμπελας, Μανωλάς, Δέλλας, Γιάχιτς, Ντιόπ (46΄ Μπλάνκο), Γκέντσογλου (70΄ Γκερέιρο), Καφές, Λεονάρντο, Λυμπερόπουλος, Σκόκο (61΄ Τζιμπούρ)
Το φιλμ του αγώνα
17.19 Mε μικρή καθυστέρηση η έναρξη του αγώνα. Ενός λεπτού σιγή εις μνήμην του οπαδού του Ηρακλή Γιάννη Αγράδα, ο οποίος έφυγε από τη ζωή την Τετάρτη. Ο Παντελής Καφές καταθέτει στεφάνι.
1' Εναρξη του αγώνα με την ΑΕΚ στη σέντρα
4' Πρώτη καλή ενέργεια στο παιχνίδι από τους γηπεδούχους με τον Δέλλα να εξουδετερώνει προ του Γιάκομπ σέντρα του Αραμπατζή από τα δεξιά

12' Αστοχο σουτ του Γκαρσία απο πολύ καλή θέση
13' Πρώτο σουτ για την ΑΕΚ με τον Σκόκο από μακρινή απόσταση, αλλά η μπάλα φεύγει έξω από το αριστερό δοκάρι του Ελευθερόπουλου
15' Κίτρινη κάρτα στον Κατσικά
22' Κεφαλιά του Γιάκομπ άουτ
31' Καλό σουτ του Παπαστεριανού, η μπάλα περνάει ελάχιστα έξω
36' Επικίνδυνη σέντρα σουτ του Αραμπατζή από τα δεξιά, διώχνει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ
37' Νέο άστοχο σουτ του Σκόκο από μακρινή απόσταση
41' ΓΚΟΛ. 1-0 για τον Ηρακλή. Εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Λίμα στο δεύτερο δοκάρι, ο Κατσικάς με κεφαλιά γυρνάει προς το κέντρο της μικρής περιοχής όπου ο Ντάνι με προβολή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα43' Κίτρινη κάρτα στον Γκαρσία
45' Κίτρινη κάρτα στον Ντιόπ
45' Απ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Λίμα από μακριά, η μπάλα λίγο άουτ
45+1' Λήξη ημιχρόνο49' Καλό σουτ του Λεονάρντο μπλοκάρει ο Ελευθερόπουλος
46' 'Eναρξη δεύτερου μέρους με μία αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπλάνκο στη θέση του Ντιόπ
50' Νέο δυνατό σουτ του Λεονάρντο η μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Ελευθερόπουλου
52' Κίτρινη κάρτα στον Καφέ
57' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Ελευθερόπουλο να διώχνει σε κόρνερ σκαστή κεφαλιά του Λυμπερόπουλου
59' ΓΚΟΛ, 2-0 για τον Ηρακλή. Εκπληκτικό μακρινό σουτ του Παπαστεριανού στο "γάμα" του Αραμπατζή
60' Κίτρινη κάρτα στον Παπαστεριανό
61' Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Τζιμπούρ στη θέση του Σκόκο
62' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Γιάχιτς να πιάνει το δυνατό σουτ και τον Ελευθερόπουλο να αποκρούει με τα ακροδάκτυλα σε κόρνερ
65' Αλλαγή για τον Ηρακλή, ο Ηλιάδης στη θέση του Σολτάνι
70' Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ με τον Γκερέιρο να παίρνει τη θέση του Γκέντσογλου
76' Καλή γυριστή κεφαλιά του Γιάκομπ μετά από σέντρα του Λίμα, λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι του Αραμπατζή
77' Αναγκαστική αλλαγή για τον Ηρακλή, ο Καρλίνιος στη θέση του Παπαστεριανού
86' Τρίτη αλλαγή για τον Ηρακλή με τον Σϊσιτς να μπαίνει στη θέση του Γκαρσία
86' Κίτρινη κάρτα στον Δέλλα