Σάββατο 29 Ιανουαρίου 2011

Super League: Παναθηναϊκός – Εργοτέλης 2-0 (video)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-0 του Εργοτέλη στο ΟΑΚΑ για την 20η αγωνιστική της Super League με σκόρερ τους Gilberto Silva (7΄) και Kante (39΄). Οι «πράσινοι» έπιασαν καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο προβλημάτισαν με την εμφάνισή τους στο β΄ μέρος. Πλέον πλησίασαν τον Ολυμπιακό στους 4 βαμθούς και περιμένουν το στραβοπάτημά του στο Βόλο.
Το παιχνίδι απέκτησε από νωρίς ρυθμό με το γρήγορο τέρμα που σημείωσε ο Gilberto Silva στο 7ο λεπτό με κεφαλιά ψαράκι μετά από εκτέλεση κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στη συνέχεια στην επίθεση και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, αλλά ο Τζόρβας στάθηκε στο ύψος όποτε χρειάστηκε. Στο 39΄, μάλιστα, ο Kante έκανε το 2-0, γκολ το οποίο προήλθε και αυτό από κόρνερ. Στο 44΄ ο Budimir απώλεσε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει, όταν έφυγε μόνος του απέναντι στον Τζόρβα, ο οποίος έσωσε με τα πόδια την ομάδα του. Οι «πράσινοι» έδειξαν να επαναπαύονται και ο Εργοτέλης το εκμεταλλεύτηκε έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στο β΄ μέρος. Παρόλα αυτά, δεν πλησίασε με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ, πέρα από ένα τετ α τετ του Budimir στις καθυστερήσεις, ο οποίος αστόχησε.
Σκόρερ: 7΄ Gilberto Silva, 39΄ Kante
Κίτρινες: Βύντρα, Kante / Romano
Συνθέσεις
Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Βύντρα, Boumsong, Kante, Ιωαννίδης, Κατσουράνης (81΄ Simao), Gilberto Silva, Νίνης (71΄ Καραγκούνης), Govou (71΄ Μαυρίας), Χριστοδουλόπουλος, Cisse
Εργοτέλης: Δασκαλάκης, Γιαλούσης, Αλεξόπουλος, Hieblinger, Wisio, Beto (61΄ Κυριακίδης), Oliseh (61΄ Φραγκουλάκης), Junior, Romano (80΄ Καρελής), Verpakovskis, Budimir
Τα γκολ από το Παναθηναϊκός – Εργοτέλης 2-0 (video)