Σάββατο 29 Ιανουαρίου 2011

Superleague: Skoda Ξάνθη-ΑΕΚ 0-2 (videos)

«Μάχη» πλέι οφ αυτή των Πηγαδίων ανάμεσα στη γηπεδούχο Skoda Ξάνθη και την ΑΕΚ για την 20ή αγωνιστική της Super League. Αμφότερες οι ομάδες προέρχονται από ήττες και μάλιστα απ' αυτές που κατηγοριοποιούνται ως «σοκαριστικές», ωστόσο για τους «κιτρινόμαυρους» υπάρχει ακόμη ένας πολύ σοβαρός λόγος για να τα δώσουν όλα μια και την Τετάρτη έχουν τη ρεβάνς με τον Παναθηναϊκό για το Κύπελλο, όπου μοιάζει ως ο μεγαλύτερος στόχος τους για να «σώσουν» τη σεζόν.
Όπως αναμενόταν ο Μανόλο Χιμένεθ παρατάσσει για πρώτη φορά την ΑΕΚ με τον νεοαποκτηθέντα Μίτσελ στην 11άδα, ενώ υπάρχουν και αρκετές εκπλήξεις. Στον αντίποδα ο Νίκος Παπαδόπουλος ρίχνει στην... αρένα τα σίγουρα χαρτιά του.
SKODA ΞΑΝΘΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκσπούρνινγκ, Μπέρτος, Στιούαρτ, Βάλλας, Κωστούλας, Μπόατενγκ, Φλίσκας, Κατόνγκο, Μαρσελίνιο, Πόι, Σουάνης
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αραμπατζής, Νταντόμο, Νασούτι, Γιάχιτς, Αργυρίου, Μίτσελ, Καφές, Γκέντσογλου, Έντερ, Λεονάρντο, Λυμπερόπουλος
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάχος (Χίου)
ΒΟΗΘΟΙ: Μποζατζίδης (Μακεδονίας), Καρσιώτης (Κορινθίας).
Πολύ δύσκολες οι καιρικές συνθήκες μια και η θερμοκρασία στην Ξάνθη είναι -2 βαθμοί Κελσίου.
19:30 Έναρξη της αναμέτρησης. Στη σέντρα οι παίκτες της ΑΕΚ.
3'-ΓΚΟΛ! Skoda Ξάνθη-ΑΕΚ 0-1. Σκόρερ ο Λεονάρντο. Ο Αργυρίου σέντραρε από τα δεξιά ο Βάλλας δεν κατάφερε ν' απομακρύνει τη μπάλα η οποία έφτασε στον Βραζιλιάνο που αφύλακτος από το ύψος του πέναλτι την πέταξε στα δίχτυα του Γκσπούρνινγκ που δεν μπορούσε ν' αντιδράσει.
6' Η Ξάνθη κέρδισε τέσσερα διαδοχικά κόρνερ στην εστία της ΑΕΚ, αλλά κανένα απ' αυτά δεν απείλησε τον Αραμπατζή.

13' Σουτ του Λεονάρντο έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει πάνω από το τέρμα του Γκσπούρνινγκ.
14' Ο Πόι ελίσσεται στην περιοχή της ΑΕΚ, κερδίζει και κάποιες κόντρες, αλλά το σουτ του δεν είναι καλό.
20' Προσπάθεια από τον Μαρσελίνιο που μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και έκανε το διαγώνιο σουτ, απέκρουσε όμως ο Αραμπατζής και η μπάλα έφυγε κόρνερ.

26'-ΓΚΟΛ: Skoda Ξάνθη-ΑΕΚ 0-2. Σκόρερ ο Νίκος Λυμπερόπουλος. Ο Λεονάρντο εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Μεσσήνιος επιθετικός με ασύλληπτη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Γκσπούρνινγκ.
29' Πρώτες κίτρινες κάρτες στο ματς στους Μαρσελίνιο και Λυμπερόπουλο που είχαν και μια μικρή «κοκορομαχία».
34' Κίτρινη κάρτα στον Λεονάρντο
38' Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από τον Λεονάρντο με τη μπάλα να φεύγει άουτ.
20: 16 Λήξη πρώτου ημιχρόνου, Skoda Ξάνθη-ΑΕΚ 0-2.
20:31 Έναρξη στην επανάληψη. Καμία αλλαγή από τους δύο προπονητές.
56' Η καλύτερη, μέχρι τώρα, στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Μαρσελίνιο ν' αδειάζει τον Γκέντσογλου και να βγάζει στον Πόι που έμπαινε μόνος του από τ' αριστερά, ωστόσο το πλασέ του βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων.
59' Πρώτη αλλαγή για τους γηπεδούχους. Ο Καζάκης στη θέση του Φλίσκα.
61' Νέα σπουδαία φάση για την Ξάνθη. Σέντρα από τα δεξιά στην καρδιά της περιοχής, ο Μαρσελίνιο κάνει την προβολή, η μπάλα κοντράρει σε σώματα αμυντικών και στρώνεται στον Πόι. Ο τελευταίος από κοντά πιάνει το σουτ αλλά και η μπάλα βρίσκει στον Γιάχιτς και φεύγει κόρνερ.
64' Πρώτη αλλαγή και για την ΑΕΚ με τον Ντιόπ να περνά στη θέση του Μίτσελ
64΄ Κίτρινη κάρτα στον Βάλλα
66' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Λαγός στη θέση του εκ των σκόρερ Λυμπερόπουλου.
70' Ο Κατόνγκο αντικαθίσταται από τον Βασιλάκη.

75' Κίτρινη κάρτα στον Λαγό
77' Χαμένο τετ α τετ για την ΑΕΚ με τον Έντερ να βγαίνει στην αντεπίθεση και τον Στιούαρτ να τον προλαβαίνει διώχνοντας τη μπάλα κόρνερ
77' Κλείνουν οι αλλαγές για την Ξάνθη με τον Κιντάνα να παίρνει τη θέση του Μπέρτου.
79' Κίτρινη κάρτα στον Εντερ
80' Τρίτη αλλαγή και για την Ένωση με τον Νικόλτση να παίρνει τη θέση του Λεονάρντο
81' Καλή στιγμή για την Ξάνθη. Ο Καζάκης κέρδισε την κεφαλιά από τον Νασούτι και έστρωσε στον Βασιλακάκη που έκανε το κοντινό σουτ η μπάλα όμως έφυγε κόρνερ, αφού πρώτα βρήκε στον Γιάχιτς.
86' Κίτρινη κάρτα στον Κιντάνα.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων
90+3' Κεφαλιά του Μπόατενγκ στα χέρια του Αραμπατζή.
21:19 Λήξη αγώνα, Skoda Ξάνθη-ΑΕΚ 0-2.
Ξάνθη-ΑΕΚ 0-1 (Λεονάρντο)