Τετάρτη 9 Φεβρουαρίου 2011

Κύπελλο Μπάσκετ: Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 89-61

Η πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ είχε κριθεί από την Πυλαία, ωστόσο Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ ήταν υποχρεωμένοι να αναμετρηθούν και στο ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 89-61 και πλέον περιμένουν στον τελικό της 6ης Μαρτίου τον Παναθηναϊκό, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου.
Αποδόσεις Bwin: Άρης: 4,10 – Χ: 3,10 – Ολυμπιακός: 1,95 bonus εγγραφής €4
O «δικέφαλος» κόντραρε τον Ολυμπιακό στα πρώτα λεπτά του αγώνα (13-15), αλλά οι γηπεδούχοι αποκατέστησαν γρήγορα την τάξη, προηγήθηκαν με 25-17 στο 10΄ και πήραν προβάδισμα με 17 στην ανάπαυλα (48-31), έχοντας ως κορυφαίους τους Erceg και Σπανούλη, 15 και 11 πόντοι αντίστοιχα, την ίδια ώρα που ο μόνος που πάλευε από το αντίπαλο στρατόπεδο ήταν ο Marshall με 16. Τυπική διαδικασία αποδείχθηκε το δεύτερο ημίχρονο. Οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες τους, δοκίμασαν διάφορα σχήματα, με το τελικό σκορ, το οποίο για την ιστορία ήταν 89-61, να περνά σε δεύτερη μοίρα.
Τα δεκάλεπτα: 25-17, 48-31, 71-45, 89-61
Ολυμπιακός (Ivkovic): Παπαλουκάς 7, Παπανικολάου, Erceg 17, Σπανούλης 14, Teodosic 4, Μπουρούσης 16, Keselj 4, Κατσίβελης, Μαυροκεφαλίδης 10, Halperin 9, Γλυνιαδάκης 4, Nielsen 4
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Marshall 16, Καλαμπάκας 4, Αράπης 4, McGrath, Αποστολίδης 6, Δέδας, Dozier 4, Gray 4, Παπαδόπουλος 12, Γιαννακίδης 2, Καλλές 6, Gecevski 3