Κυριακή 6 Φεβρουαρίου 2011

Super League: ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 0-1 (video)

Νίκη που αποδεικνύει ότι δεν έχει χάσει το μέταλλο του πρωταθλητή κι ότι βέβαια η «μάχη» για τον τίτλο δεν έχει κριθεί πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός μέσα στην Τούμπα επί του ΠΑΟΚ με 1-0 στο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την 21η αγωνιστική της Super Legue. Το γκολ του Νίνη στο 10' ήταν αρκετό για τους φιλοξενούμενους για να φύγουν με τους τρεις βαθμούς που τους διατηρούν βέβαια στο -7 από την κορυφή και τον Ολυμπιακό, αλλά τους δίνουν και τεράστιο ψυχολογικό πλεονέκτημα. Με δέκα παίκτες από το 43 οι «πράσινοι» και το 75 οι γηπεδούχοι.
Εντυπωσιακή η ατμόσφαιρα κατά την είσοδο των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Τούμπας...
Αποθέωση για τους «ασπρόμαυρους» με τον κόσμο του ΠΑΟΚ να ζητά την κατάκτηση του Κυπέλλου.
Ο διαιτητής περιμένει να πέσουν οι καπνοί και να καθαρίσει η ατμόσφαιρα από τους εκατοντάδες πυρούς που άναψαν στην Τούμπα!
Ντεμπούτο στο σημερινό ντέρμπι για τον νεοαποκτηθέντα Βραζιλιάνο Ετό που θα παίξει στο δεξί άκρο του κέντρου του ΠΑΟΚ.
19:34 Έναρξη της αναμέτρησης...
6' Φάουλ του Νίνη, πρώτη κεφαλιά του Γκοβού και γυριστό σουτ ακολούθως του Κατσουράνη με τη μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι του Χαλκιά.
8' Σέντρα από τ' αριστερά του Βιεϊρίνια με τον Σαλπιγγίδη να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι, αλλά να μην προλαβαίνει να βάλει την προβολή και τον Τζόρβα να μπλοκάρει τη μπάλα.
10'-ΓΚΟΛ: ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 0-1. Σκόρερ ο Σωτήρης Νίνης! Αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του διεθνή μέσου και λανθασμένη συνεννόηση ανάμεσα στον Τσιρίλο και τον Χαλκιά με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στη δεξιά γωνία του τέρματος του ΠΑΟΚ!
26' Μεγάλη ευκαιρία, πρώτη στο ματς, για τον ΠΑΟΚ με τον Βιεϊρίνια να σεντράρει από τα αριστερά τη μπάλα να κοντράρει τον Τζόρβα ίσα-ίσα που τη βρίσκει και ο Καντέ την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή και πριν ο Ιβιτς τη σπρώξει στα δίχτυα την έδιωξε σε κόρνερ.
32' Πρώτη κίτρινη κάρτα στον αγώνα, τη δέχεται ο Κοντρέρας για φάουλ στον Νίνη.
35' Κίτρινη κάρτα στον Σπυρόπουλο για μαρκάρισμα στον Ετό.
37' Δοκάρι του ΠΑΟΚ μετά το σουτ κεραυνό του Βιεϊρίνια.
41' Κίτρινη και στον Στέργο Μαρίνο.
42' Δύσκολη απόκρουση του Τζόρβα σε πολύ δυνατό δεξί σουτ του Πάμπλο Γκαρσία.
44'-ΑΠΟΒΟΛΗ: Ο διαιτητής δείχνει δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Σπυρόπουλο για άτσαλο μαρκάρισμά του στον Ετό. Με 10 παίκτες θα συνεχίσει την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός.
45+' Πρώτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό μετά την εξέλιξη με τον Σπυρόπουλο. Ο Ιωαννίδης στη θέση του Γκοβού.
20:22 Λήξη ημιχρόνου, ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 0-1.
20:40 Έναρξη της επανάληψης. Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μουσλίμοβιτς στη θέση του Σνάουτσνερ.
48' Καλός συνδυασμός Γκαρσία και Μουσλίμοβιτς, αλλά το σουτ του Βόσνιου φεύγει μακριά από τα δοκάρια του Τζόρβα.
56' Κίτρινη κάρτα στον Κατσουράνη
59' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Λίνο σέντραρε από τα αριστερά και ο επερχόμενος Ιβιτς από το ύψος της μικρής (!) περιοχής καταφέρνει και στέλνει τη μπαλα άουτ!
60' Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Αθανασιάδης στη θεση του Τσουκαλά. Φουλ επίθεση από τον Μάκη Χάβο.
68' Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Σέντρα του Σαλπιγγίδη, προσποίηση από τον Μουσλίμοβιτς και ο επερχόμενος Αθανασιάδης είδε τον Μαρίνο με προβολή να του κλέβει τη μπουκια από το στόμα!
69' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Καραγκούνης στη θέση του Νίνη.
72' Ο Σαλπιγγίδης μπαίνει στην περιοχή του Παναθηναϊκού, ο Τζόρβας πέφτει στα πόδια του και τελικά ο διεθνής επιθετικός μπερδεύεται και η μπάλα καταλήγει άουτ.
73' Κίτρινη κάρτα για τον Ιβιτς για φάουλ στον Καραγκούνη.
75'-ΑΠΟΒΟΛΗ Και ο ΠΑΟΚ μένει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κοντρέρας με 2η κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Λέτο.
79' Κίτρινη κάρτα στον Τσιρίλο.
80' Μακρινό σουτ του Γκαρσία, ο Τζόρβας διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.
83' Ο Ντιέγκο Αρίας κάνει ντεμπούτο με τη φανέλα του ΠΑΟΚ αντικαθιστώντας τον Ιβιτς.
85' Κίτρινη στον Ζιλμπέρτο.
88' Χαμένο τετ α τετ για τον Παναθηναϊκό με τον Ιωαννίδη να βγάζει απέναντι από τον Χαλκιά τον Κατσουράνη και τον διεθνή μέσο ν' αστοχεί από το σημείο του πέναλτι.
89' Κίτρινη κάρτα για τον Λέτο.
Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
90+1' Κίτρινη και στον εκτός εαυτού Πάμπλο Γκαρσία
90+2' Ο Σιμάο αντί του Κατσουράνη.
21:28-Λήξη αγώνα, ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 0-1.
ΠΑΟΚ-ΠΑΟ 0-1 (Νίνης)