Πέμπτη 11 Αυγούστου 2011

Φιλικό: Ιταλία – Ισπανία 2-1 (video)

Με ένα γκολ από κόντρα του Aquilani στο 84ο λεπτό, η Ιταλία κέρδισε την Ισπανία με 2-1 στην κόντρα των δύο τελευταίων Πρωταθλητριών Κόσμου σε διεθνές φιλικό που έγινε στο Bari. Η «squadra azzura» έδειξε μεγαλύτερη αποφασιστικότητα για τη νίκη, προηγούμενη στο σκορ με γκολ του Montolivo στο 14ο λεπτό, ενώ μόλις στο 5’ ο Domenico Criscito είχε στείλει την μπάλα στο δοκάρι για τους γηπεδούχους. Η Ισπανία ισοφάρισε κόντρα στη ροή του αγώνα με πέναλτι του Xabi Alonso στο 34’. Στο δεύτερο μέρος οι Ίβηρες ισορρόπησαν το παιχνίδι, αλλά ήρθε το γκολ του Aquilani στο 84’ για να διαμορφώσει το τελικό 2-1. Να σημειωθεί πως από την Ισπανία αποχώρησαν κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης με πρόβλημα τραυματισμού οι Pique και Torres, ενώ εκτός αποστολής είχε μείνει ο Xavi.Σκόρερ: Montolivo (14’), Αquilani (84’) – Xabi Alonso (34’ πεν.)
Συνθέσεις:
Ιταλία: Gianluigi Buffon, Christian Maggio, Giorgio Chiellini, Andrea Ranocchia (Leonardo Bonucci, 77), Domenico Criscito, Andrea Pirlo, Thiago Motta (Claudio Marchisio, 46), Daniele De Rossi (Alberto Aquilani, 65), Riccardo Montolivo (Antonio Nocerino, 74), Giuseppe Rossi (Giampaolo Pazzini, 59), Antonio Cassano (Mario Balotelli, 59).
Ισπανία: Iker Casillas (Victor Valdes, 46), Andoni Iraola (Thiago Alcantara, 46), Gerard Pique (Sergio Busquets, 45), Raul Albiol, Alvaro Arberola, Xabi Alonso, Javi Martinez, Andres Iniesta (David Villa, 46), David Silva, Fernando Torres (Fernando Llorente, 14), Santi Cazorla (Juan Manuel Mata, 80).
Τα γκολ του Ιταλία – Ισπανία 2-1 σε video: