Δευτέρα 29 Αυγούστου 2011

Super League: Πανιώνιος – Εργοτέλης 2-2 (video)

Πανιώνιος και Εργοτέλης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στη Νέα Σμύρνη, σε ένα χορταστικό παιχνίδι. Τα τέρματα των γηπεδούχων σημείωσαν οι Riera στο 11’ και Kumordzi στο 72’, ενώ για τους Κρητικούς σκόραραν ο Φραγκουλάκης στο
52’ και ο Silva στο 90’.
Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε ο αγώνας για τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 11’ ο Πανιώνιος κατάφερε να προηγηθεί με ένα εκπληκτικό γκολ του Riera. Καλύτεροι στα πρώτα 30 λεπτά οι παίκτες του Λεμονή, είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης. Στη συνέχεια ο Εργοτέλης ανέβασε την απόδοσή του και ισορρόπησε το παιχνίδι, χωρίς να απειλήσει μέχρι το 45’ την εστία του Σιδεράκη. Σε εκείνο το χρονικό σημείο οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν την ισοφάριση, αλλά το πλασέ του Silva δεν βρήκε στόχο.
Στην επανάληψη ο Εργοτέλης κατάφερε μόλις στο 52’ να φέρει το ματς στα ίσα με τον Φραγκουλάκη, ο οποίος είχε ένα λεπτό νωρίτερα περάσει στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι παρά την ψυχρολουσία βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και αντέδρασαν, φτάνοντας στο 2-1 στο 72’ με τον Kumordzi, σε μία αμφισβητούμενη φάση. Με τεράστια ψυχικά αποθέματα οι Κρητικοί δεν παράτησαν το ματς και δικαιώθηκαν για την επιμονή τους στο 90’ με σουτ του Silva, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-2.
Σκόρερς: 11’ Riera, 72’ Kumordzi / 52’ Φραγκουλάκης, 90’ Silva
Διαιτητής: Γιάχος (Χίος)
Πανιώνιος: Σιδεράκης, Kvirkvelia, Omo, Σιόβας, Cocalic, Φουνδουλάκης, Kumordzi, Σάμαρης, Riera, Estoyanoff, Jonsson
Εργοτέλης: Pirson, Jovanovic, Hieblinger, Wisio, Κουτσιανικούλης (77′ Κυριακίδης), Romano, Beto, Silva, Oliseh (51′ Φραγκουλάκης), Budimir, Shashiashvili
Δείτε σε video τα highlights της αναμέτρησης Πανιώνιος – Εργοτέλης 2-2