Τετάρτη 14 Σεπτεμβρίου 2011

Champions League: Τα αποτελέσματα και τα γκολ της 1ης αγωνιστικής (όμιλοι 5-8) (video)

Με τις αναμετρήσεις των ομίλων 5 έως 8 άνοιξε η αυλαία της φάσης των ομίλων στο Champions League για την αγωνιστική περίοδο 2011 – 2012.
Στον πέμπτο όμιλο, η Chelsea με σκόρερ τους David Luiz και Juan Mata πήρε τη νίκη με 2-0 απέναντι στη Leverkusen, ενώ Genk και valencia αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.
Στον έκτο, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 1-0 από τη Marseille, ενώ Dortmund και Arsenal αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στη Γερμανία. Οι «κανονιέρηδες» προηγήθηκαν με τον van Persie στο 42΄ για να ισοφαρίσει ο Perisic στο 88΄.
Στον έβδομο, η Shakhtar προηγήθηκε με τον Luiz Adriano στο 12΄ στην αναμέτρηση με την Porto στο Dragao, αλλά οι «δράκοι»
απάντησαν με τον Hulk στο 28΄. Οι Ουκρανοί στο 40΄ έμειναν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Rakitskiy, στο 51΄ ο Kleber έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1, και στο 80΄ ο Chirginski άφησε την ομάδα του με 9 παίκτες. Νίκη με ανατροπή πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ εις βάρος της Zenit με 2-1. Οι Ρώσοι πήραν κεφάλι με τον Zyryanov στο 63΄, αλλά δύο τέρματα από Manduca (73΄) και Ailton (75΄) ανέτρεψαν πλήρως το σκηνικό
Τέλος, στον όγδοο, Βarcelona και Milan αναδείχθκαν ισόπαλες 2-2 στο Camp Nou. Οι Rossoneri προηγήθηκαν με τον Pato στο 23ο δευτερόλεπτο, οι Blaugrana ισοφάρισαν με τον Pedro στο 36΄ και ο Villa στο 50΄ έκανε το 2-1. Η τελευταία λέξη ανήκε στον Thiago Silva που στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου Viktoria Plzen και BATE Borisov έμειναν στο 1-1.
45΄ Bakos / 69΄ Bressan
Γκολ και highlighlights από τα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής στο Champions League
Chelsea – Bayer Leverkusen 2-0 (video)
Genk – Valencia 0-0 (video)
Borussia Dortmund – Arsenal 1-1 (video)
Ολυμπιακός – Marseille 0-1 (video)
ΑΠΟΕΛ – Zenit 2-1(video)
Porto – Shakhtar Donetsk 2-1 (video)
Barcelona – Milan 2-2 (video)
Viktoria Plzen – BATE Borissov 1-1 (video)