Σάββατο 17 Σεπτεμβρίου 2011

Eurobasket 2011: Λιθουανία – Ελλάδα 73-69 (video)

Η Λιθουανία πήρε τη νίκη με 73-69 κόντρα στην Ελλάδα και κατέκτησε την 5η θέση του Eurobasket 2011, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Πέντε Λιθουανοί είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, τέσσερις για την ομάδα του Ζούρου.
H Εθνική μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε 8-2. Οι Λιθουανοί πλησίασαν, αλλά η διαφορά πήγε και πάλι στο +6 στο 10΄ (20-14). Η Ελλάδα ξέφυγε με 10 στις αρχές της δεύτερης περιόδου (24-14), οι γηπεδούχοι μείωσαν στους στη συνέχεια (29-27) για να κλείσει το ημίχρονο στο 37-32 υπέρ της «γαλανόλευκης». Στο τρίτο δεκάλεπτο η άμυνα ζώνης του Kemzura εγκλώβισε τους παίκτες του Ζούρου με τους διοργανωτές να παίρνουν το προβάδισμα (40-39) και να το
διευρύνουν έως το 30΄ (56-48). Η Ελλάδα επέστρεψε στο ματς μειώνοντας στους 3 με 4 λεπτά να απομένουν (61-58) και ισοφάρισε με τρίποντο του Φώτση 1΄,30΄΄ πριν το τέλος. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Λιθουανία ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε τη νίκη με 73-69.
Τα δεκάλεπτα: 14-20, 32-37, 56-48, 73-69.
Λιθουανία (Kemzura): Kaukenas 10, Kalnietis 11, Pocius 13, Jankunas 10, Songaila 12, Jasaitis 7, Valianciunas, Jasikevicius, Javtkokas 10
Ελλάδα (Ζούρος): Μπουρούσης 4, Βασιλειάδης 13, Καλάθης 16, Φώτσης 13, παπανικολάου 9, Μπράμος, Κουφός 14

Tα highlights από το Λιθουανία – Ελλάδα 73-69 (video)