Τετάρτη 12 Οκτωβρίου 2011

Κύπελλο Ελλάδας: Παναθηναϊκός – Μαρούσι 93-61 (video)

Στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 93-61 του Αμαρουσίου για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στους «4», ο οποίος θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Καβάλα – Ηλυσιακός.
Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική, καθώς η ομάδα του Νίκου Λινάρδου παρατάχθηκε με μόλις 4 επαγγελματίες παίκτες και 7 εφήβους. Το Μαρούσι ήταν αρκετά ανταγωνιστικό, τηρουμένων των αναλογιών στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10 (27-17) με τον Γκαγκαλούδη να πετυχαίνει 13 πόντους. Στη δεύτερη περίοδο, οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές και ακουμπώντας την μπάλα στο «ζωγραφιστό» διεύρυναν το προβάδισμά τους και προηγήθηκαν 54-30 στο 20΄. Η διαφορά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο στο τρίτο δεκάλεπτο (76-43) και το μόνο που παρουσίαζε πλέον ενδιαφέρον ήταν το εύρος της τελικής διαφοράς. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 93-61 και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στα ημιτελικά.
Τα δεκάλεπτα: 27-17, 54-30, 76-43, 93-61
Παναθηναϊκός (Obradovic): Κυρίτσης 6, Ζούμπος, Maric 15, Smith 3, Καϊμακόγλου 6, Logan 11, Sato 3, Π. Καλάθης 11, Jasikevicius 8, Διαμαντίδης 2, Βουγιούκας 18, Ν. Καλάθης 10
Μαρούσι (Λινάρδος): Μαντάλβανος 2, Παπαφλωράτος, Αλεξίου, Ακεψιμαΐδης 10, Καλογιαννίδης 2, Χαριτόπουλος 13, Γκαγκαλούδης 20, Θεοδοσίου, Φασιανός, Kojadinovic 6, Τσόντζος 8
Αργότερα τα highlights από το Παναθηναϊκός – Μαρούσι 93-61 (video)