Παρασκευή 21 Οκτωβρίου 2011

Euroleague: Παναθηναϊκός – Unicaja Malaga 98-77 (video)

Για την πρώτη αγωνιστική της Euroleague ο Παναθηναϊκόςεπιβλήθηκε στο «ΟΑΚΑ» με 98-77 της Unicaja Malaga. Οι πρωταθλητές Ευρώπης δυσκολεύτηκαν από τους Ισπανούς μόνο στο πρώτο μέρος και έτσι ξεκίνησαν με το «δεξί» την προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου τους.
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά με τον Διαμαντίδη να δίνει
έτοιμα καλάθια στους συμπαίκτες του, απέκτησε διαφορά 11 πόντων (21-10) στο έβδομο λεπτό. Η πρώτη περίοδος τελικά ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» μπροστά με 9 πόντους διαφορά (25-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Malaga με ένα επιμέρους σκορ 8-2 κατάφερε να μειώσει στους τρεις πόντους (29-26). Το «τριφύλλι» απάντησε άμεσα και με ένα σερί 7-0 ξέφυγε εκ νέου με 10 (36-26). Οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν και πάλι και με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου μείωσαν ξανά στους τρεις (52-49).
Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι Ισπανοί πλησίασαν στον πόντο 52-51. Ο Παναθηναϊκός «έσφιξε» την άμυνά του και με ένα σερί 11-0 ξέφυγε με 12 πόντους 63-51). Η Malaga πλησίασε στη συνέχεια στους 8 (67-59), όμως οι «πράσινοι» δεν πτοήθηκαν, βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση και κατάφεραν να ανοίξουν την ψαλίδα στους 16 (77-61) στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Τυπική διαδικασία η τέταρτη και τελευταία περίοδος με το «τριφύλλι» να συνεχίζει στο ίδιο τέμπο και να φτάνει τελικά εύκολα στη νίκη με 98-77.
Τα δεκάλεπτα: 25-16, 52-49, 77-61, 98-77
Παναθηναϊκός: Maric 10, Batiste, Logan 4, Sato 16, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 17, Βουγιούκας 3, Νικ Καλάθης 12, Κυρίτσης, Smith 13, Καϊμακόγλου 13, Jasikevicius 10
Unicaja Malaga: Rodriguez 2, Rowland 10, Valters 13, Peric 13, Darden 7, Garbajosa 7, Freeland 5, Zoric 4, Sinanovic 11, Blanco 2
Δείτε σε video τα highlights της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Unicaja Malaga 98-77