Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2011

Super League: ΟΦΗ – ΑΕΚ 3-1 (video)

Σπουδαία νίκη με 3-1 πέτυχε ο ΟΦΗ απέναντι στην ΑΕΚ για την 7η αγωνιστική στη Super League. Ο Μάντζιος πέτυχε δύο γκολ, ο Choumbinho ένα, ενώ για την Ένωση μείωσε προσωρινά σε 2-1 στο 60΄ ο Beleck.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι, καθώς μόλις στο 12ο λεπτό ο Μάντζιος με σουτ από δύσκολη γωνία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αραμπατζή. Τρία λεπτά αργότερα, ο Σιαλμάς σκόραρε, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ στη συνέχεια και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο τέρμα, με τη μεγαλύτερη να ανήκει στην Ένωση. Ήταν στο 43΄ όταν η κεφαλιά του Λυμπερόπουλου από πλεονεκτική θέση έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι Κρητικοί πήραν
προβάδισμα δύο τερμάτων, με τον Choumbinho να σκοράρει με δυνατό σουτ. Οι «κιτρινόμαυροι» απάντησαν στο 60΄ με τον Beleck να σκοράρει με σουτ και αφού η μπάλα βρήκε πρώτα στο δοκάρι. Στο 73΄ ο ίδιος παίκτης δεν κατάφερε να ισοφαρίσει αστοχώντας εξ΄ επαφής και στο 81΄ ο Μάντζιος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα «κλείδωσε» τη νίκη για τον ΟΦΗ.
Σκόρερ: 12΄, 81΄ Μάντζιος, 49΄ Choumbinho / 60΄ Beleck
ΟΦΗ: Carroll, Bulut, Γεωργίου, Ταυλαρίδης, Γαλανόπουλος, Kalajdzic, Bodor (73΄ Jordi Lopez), Choumbinho, Παπουλής, Sisic (63΄ Jorge Lopez), Μάντζιος
ΑΕΚ: Αραμπατζής, Καράμπελας, Μανωλάς, Δέλλας, Κοντοές, Vargas (84΄ Γκέντσογλου), Καφές, Carlos (46΄ Guerreiro), Leonardo, Σιαλμάς (46΄ Beleck), Λυμπερόπουλος
Τα γκολ από το ΟΦΗ – ΑΕΚ 3-1 (video)