Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2011

Euroleague: Ολυμπιακός – Bilbao 88-81 (video)

Έχοντας έναν εξαιρετικό Βασίλη Σπανούλη στις τάξεις του, ο Ολυμπιακός επικράτησε 88-81 της Bilbao στο ΣΕΦ για την 6η αγωνιστική της Euroleague. Ο διεθνής γκαρντ πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση πετυχαίνοντας 29 πόντους, ενώ πήρε πολύτιμες βοήθειες από τους Hines και Antic.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά και με ηγέτη τον Pero Antic προηγήθηκε αρχικά 12-7 και έπειτα 19-9. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τους παίκτες του Κατσικάρη να μειώνουν στους 3 (27-24) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στη δεύτερη περίοδο. Η Bilbao με ένα γρήγορο 0-5 ισοφάρισε (29-29), πέρασε μπροστά (36-38), με τον Ολυμπιακό να αντιδρά και να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας βραχεία κεφαλή (45-42). Το παιχνίδι «στράβωσε» για τους «ερυθρόλευκους» στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Ισπανοί με σερί 0-9 μετέτρεψαν το 52-48 σε 52-57, διατηρώντας το προβάδισμα έως το 30΄ (60-61). Στην τελευταία περίοδο, ο Σπανούλης πήρε το «όπλο» του και ξαναέβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ (72-68). Οι Πειραιώτες ξέφυγαν με 8 (81-73) με 3,32 να απομένουν και έφτασαν στη νίκη με 88-81.
Τα δεκάλεπτα: 27-24, 44-42, 60-61, 88-81
Ολυμπιακός: Hines 18, Lucas 6, Antic 13, Σπανούλης 29, Keselj 2, Πελεκάνος, Παπαδόπουλος 4, Gecevicius 0, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 8, Μάντζαρης
Bilbao: Fisher, Krupalija, Jackson 13, Μαυροειδής 4, Banic 15, Mumbru 17, Fischer 9, Lopez, Βασιλειάδης 7, Grimau 2, Blums 14

To video με τα highlights από το Ολυμπιακός – Bilbao 88-81