Κυριακή 8 Ιανουαρίου 2012

Super League: Αστέρας Τρίπολης – Παναιτωλικός 1-0 (video)

O Αστέρας Τρίπολης πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στον Παναιτωλικό για την 16η αγωνιστική στη Super League. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ήταν ο Πιπίνης στο 34`. Με δέκα παίκτες τελείωσε το παιχνίδι η ομάδα από το Αγρίνιο, καθώς στο 70` αποχώρησε τραυματίας ο Θεοδωρίδης που είχε περάσει δύο λεπτά πριν στον αγωνιστικό χώρο και ενώ οι αλλαγές είχαν ολοκληρωθεί.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημα, χωρίς να υπάρχει, όμως, η μεγάλη φάση. Ο Αστέρας ήταν ο πρώτος που απείλησε, στο 24`, με τον Breska να αναγκάζει τον Blazic να επέμβει εντυπωσιακά. Δέκα λεπτά αργότερα, όμως, ο Πιπίνης με σέντρα σουτ αιφνιδίασε τον αντίπαλο πορτιέρο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο δεύτερο μέρος, οι Αρκάδες κράτησαν το προβάδισμα που είχαν αποκτήσει χωρίς να κινδυνέψουν ιδιαίτερα από τους παίκτες του Τεννέ, από το 70` και έπειτα αγωνιζόταν και με παίκτη περισσότερο λόγω του τραυματισμού του Θεοδωρίδη και έφτασαν στη νίκη με 1-0.
Σκόρερ: 34` Πιπίνης
Αστ. Τρίπολης: Jacobo, Αργυρόπουλος, Κουρμπέλης, Pulido, Πιπίνης (80` Formica), Usero (70` Λαδάκης), Rayo, Τσαμπούρης (46` Navarro), Breska, Juanito, Perrone
Παναιτωλικός: Blazic, Παλαιολόγος, Dolezaj, Κούσας, Edjeguele, Μητρόπουλος, Σιόντης (46` Mumin), Boumale (52` Καραμαλίκης), Πασάς (68` Θεοδωρίδης), Rocha, Camara
Δείτε σε video το γκολ του Πιπίνη στο Αστέρας Τρίπολης – Παναιτωλικός 1-0