Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2012

Superleague: ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 0-2 (video)

Σπουδαία νίκη με 0-2 επί της ΑΕΚ πέτυχε ο ΠΑΟΚ, σπάζοντας παράλληλα και μια δυσμενή παράδοση που είχε στο ΟΑΚΑ, πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη στο συγκεκριμένο γήπεδο από το 1999! Ο «δικέφαλος» του Βορρά ήταν καλύτερος από αυτόν του νότου στη μεγαλύτερη διάρκεια του 90λεπτου και πανηγύρισε δίκαια τους τρεις βαθμούς.

Το ματς ξεκίνησε με δοκάρι για την ΑΕΚ μόλις στο 3ο λεπτό σε κεφαλιά του Καφέ, ο ΠΑΟΚ όμως ήταν αυτός που προηγήθηκε στο 16’ με ψηλοκρεμαστό πλασέ του Γεωργιάδη. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως και το πρώτο, δηλαδή με δοκάρι για την ΑΕΚ με τον Λυμπερόπουλο, αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ απάντησε με γκολ. Ο Lazar είδε με ωραία πάσα αμαρκάριστο τον Αθανασιάδη, που δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει για το 0-2 στο 66’. Με αυτήν τη νίκη ο ΠΑΟΚ, την 3η φετινή κόντρα στην ΑΕΚ, προσπέρασε την «Ένωση» στη βαθμολογία και έφτασε στην 3η θέση με 35 βαθμούς.
Γκολ: Γεωργιάδης 16’, Αθανασιάδης 66’
Συνθέσεις:
ΑΕΚ: Αραμπατζής, Αργυρίου, Μανωλάς, Δέλλας, Λαγός, Γεωργέας (Vargas 63’), Καφές, Leonardo, Jose Carlos (Guerreiro 46’), Κλωναρίδης (Σιαλμάς 46’), Λυμπερόπουλος
ΠΑΟΚ: Γλύκος, Sznauczner, Μαλεζάς, Cirillo, Lino, Pablo Garcia, Lazar (Ivic 87’), Φωτάκης (Μπαλάφας 73’), Σαλπιγγίδης, Γεωργιάδης (Robert 82’), Αθανασιάδης
Δείτε σε video τα highlights από το ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 0-2