Κυριακή 27 Μαΐου 2012

Μεγάλος νικητής ο Γουέμπερ στο Μονακό

Ο Αυστραλός οδηγός της «Red Bull-Renault», Μαρκ Γουέμπερ, ήταν ο νικητής στο γκραν πρι της Φόρμουλα Ένα στο Μονακό.
Ο Γουέμπερ ξεκίνησε πρώτος και δεν έχασε την πρωτοπορία σε όλη της διάρκεια του αγώνα.

Δεύτερος τερμάτισε ο Γερμανός οδηγός της «Mercedes», Νίκο Ρόσμπεργκ, και τρίτος ο Ισπανός πιλότος της «Ferrari», Φερνάντο Αλόνσο.
Ο Αλόνσο προηγείται στη γενική κατάταξη του παγκόσμιου πρωταθλήματος με 76 βαθμούς και ακολουθούν ο παγκόσμιος πρωταθλητής (4ος σήμερα στο Μονακό) Σεμπάστιαν Φέτελ και ο Γουέμπερ με 73 βαθμούς.
Ο Γουέμπερ κατάκτησε για δεύτερη φορά το διάσημο γκραν πρι του Μονακό (η πρώτη ήταν το 2010) και είναι ο έκτος διαφορετικός οδηγός, στα ισάριθμα έως τώρα γκραν πρι της φετινής χρονιάς, που τερματίζει πρώτος, κάτι που δεν έχει ξαναγίνει από τη δημιουργία του παγκόσμιου πρωταθλήματος της Φόρμουλα Ενα το 1950! Η «Red Bull» είναι η μοναδική ομάδα που έχει πάρει δύο φορές τη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.
Πάντως, τις εντυπώσεις κέρδισε ο έτερος πιλότος της «Red Bull», Σεμπάστιαν Φέτελ.
Ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής ξεκίνησε από την ένατη θέση και με εκπληκτική οδήγηση κατάφερε να διαφυλάξει τα ελαστικά του και να αναρριχηθεί στην τέταρτη θέση.