Δευτέρα 14 Μαΐου 2012

Τελικός Euroleague final four 2012: CSKA – Ολυμπιακός 61-62 (videos)

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης νικώντας στον τελικό της Euroleague την CSKA με 61-62, σε μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του ευρωπαϊκού μπάσκετ, με ένα καλάθι του Γιώργου Πρίντεζη 0:07 πριν το τέλος του αγώνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έφταναν δύσκολα στο καλάθι με την CSKA να παίρνει προβάδισμα 10-7. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ρώσοι κατάφεραν να ξεφύγουν και να μπουν στο ημίχρονο με διαφορά 14 πόντων 34-20. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα και στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Ivkovic έκαναν τη μεγάλη αντεπίθεση καταφέρνοντας να μειώσουν σε 55-52 (από 53-40), ενώ απέμεναν 03:45 για το τέλος και σε 59-55 στα 03:00. Στο 01:05 ο Πρίντεζης μείωσε σε 60-58, αλλά στα 0:19 ο Teodosic έκανε το 61-58 με 1/2 βολές. Στα δέκα δεύτερα ο Παπανικολάου έκανε με 2/2 βολές το 61-60 και η τελευταία επίθεση ανήκε στους Ρώσους. Αμέσως ο Σπανούλης έστειλε τον Siskauskas στις βολές. Ο Λιθουανός αστόχησε ο Πρίντεζης σχεδόν σε νεκρό χρόνο έκανε το 61-62 χαρίζοντας το τρόπαιο στους ερυθρόλευκους
Τα δεκάλεπτα: 10-7, 34-20, 53-40, 61-62
Οι συνθέσεις:
CSKA: Teodosic, Lavrinovic, Siskauskas, Mejia, Krstic, Kirilenko, Voronov, Vorontsevich, Sved, Kaun, Khryapa, Gordon
Oλυμπιακός: Hines, Antic, Σπανούλης , Dorsey, Keselj, Gecevicius, Γλυνιαδάκης, Πρίντεζης, Πανανικολάου Μάντζαρης, Σλούκας, Law.
Δείτε σε video το νικητηριο καλάθι του Πρίντεζη στον τελικό CSKA – Ολυμπιακός 61-62