Παρασκευή 6 Ιουλίου 2012

Μπάσκετ, προολυμπιακό 2012: Αυτοκτόνησε η Εθνική!!! Ελλάδα – Νιγηρία 79-80 (video)

Χάθηκε το όνειρο για τους Ολυμπιακούς!!!
Η Εθνική μας ομάδα των Ανδρών δεν τα κατάφερε απέναντι στη Νιγηρία, η οποία επικράτησε στο τέλος με 80-79 του προολυμπιακού τουρνουά του Καράκας και αποκλείστηκε από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2012.
Ο αγώνας εξ’ αρχής είχε δυσκολίες για τους παίκτες του Ηλία Ζούρου, που έχασαν πολλά επιθετικά ριμπάουντ και πρόσφεραν πόντους στους Νιγηριανούς. Μετά το 21-21 στην πρώτη περίοδο, η Εθνική «πάτησε γκάζι» και μπήκε στα αποδυτήρια με διαφορά 12 πόντων 42-30. Ωστόσο στην τρίτη περίοδο οι Νιγηριανοί αντέδρασαν, μείωσαν σταδιακά τη διαφορά και ο αγώνας έγινε ντέρμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Νιγηρία πέρασε μπροστά στο σκορ και ένα λεπτό πριν το τέλος προηγήθηκε με 72-75, αλλά με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Μπουρούση η Εθνική πήρε προβάδισμα με 76-75 στα 45 δευτερόλεπτα. Στα 0:30 οι Νιγηριανοί έκαναν το 76-78 με τρίποντο, ο Παπανικολάου απάντησε με τον ίδιο τρόπο στα 15 δεύτερόλεπτα και έκανε το σκορ 79-78. Στην τελευταία τους επίθεση οι Νιγηριανοί κέρδισαν φάουλ με τον Dagunduro ο οποίος έκανε το 79-80 0:03 πριν το τέλος. Στην τελευταία επίθεση ο Σπανούλης αστόχησε ενώ του έγινε καθαρό φάουλ, αλλά το σκορ δεν άλλαξε και η Εθνική έμεινε εκτός Ολυμπιακών Αγώνων.
Τα δεκάλεπτα: 21-21, 42-30, 56-50
Δείτε το βιντεο με τα higlights και τα τελευταία λεπτά του αγώνα Ελλάδα – Νιγηρία 79-80