Δευτέρα 15 Οκτωβρίου 2012

Μπάσκετ, Α1 ανδρών: Άρης – Παναθηναϊκός 56-71 (video)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Άρη με 56-71 στο Αλεξάνδρειο, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της Α1 ανδρών, με τους Θεσσαλονικείς να παίζουν χωρίς Αμερικανούς, λόγω απαγόρευσης μεταγραφών από την FIBA.
Παρά την εντυπωσιακή του αρχή με πρωταγωνιστές τους Ukic και Maciulis, όταν και προηγήθηκε 11-4 στο 5′, ο Παναθηναϊκός πλήρωσε στη συνέχεια τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας του μέχρι το ημίχρονο (8/21 2π., 3/11 3π.) και μέχρι να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια, ένιωθε την ανάσα του Άρη στο σκορ. Ωστόσο, η κυριαρχία του στα επιθετικά ριμπάουντ (ο Άρης δεν πήρε ούτε ένα στο α’ ημ., ενώ ο Παναθηναϊκός είχε 9) τον κρατούσε σε θέση οδηγού στο σκοράρισμα, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες και τα ξεσπάσματα του Πελεκάνου από τα 6.75.

Κάποιες βεβιασμένες κινήσεις των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, πάντως, βοήθησαν τους «πράσινους» να προηγηθούν με +4 (27-23).
Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός απέδωσε εξαιρετικά στην άμυνα, κέρδισε αιφνιδιασμούς με «παγίδες», είχε ομαδικό παιχνίδι (έφτασε τις 14 ασίστ) και με πρωταγωνιστική στην επίθεση τον Διαμαντίδη έτρεξε επιμέρους σκορ 21-6 και στο 27′ «καθάρισε» τον αγώνα γράφοντας το 48-29. Χωρίς να κατεβάσει ταχύτητα ο Παναθηναϊκός κράτησε τη διψήφια διαφορά και έφτασε άνετα στο τελικό 71-56, ενώ ο Πεδουλάκης μοίρασε σε όλους του παίκτες χρόνο συμμετοχής.
Τα δεκάλεπτα: 12-15, 23-27, 37-56, 56-71.
Άρης:
Pasalic 6 (1), Πελεκάνος 10 (2), Ασημακόπουλος 12 (1), Καραποστόλου 7 (1), Χαρίσης 2, Μποχωρίδης 4, Σαρικόπουλος 8, Μουρτος, Δήμας 2, Τσακαλέρης 5 (1).
Παναθηναϊκός: Σχορτσανίτης 6, Μπράμος 2, Panko 3 (1), Maciulis 4, Armstrong 2, Ukic 10 (1), Τσαρτσαρής 10, Διαμαντίδης 11 (3), Kitchen 2, Ξανθόπουλος 5 (1), Γιαννόπουλος 8 (2), Σκορδίλης 8.
Δείτε το video με τα highlights του αγώνα Άρης – Παναθηναϊκός 56-71