Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2012

Εφές - Ολυμπιακός 98-72 (video)

Η επιστροφή του Ολυμπιακού στην Κωνσταντινούπολη, για πρώτη φορά ύστερα από την κατάκτηση της Ευρωλίγκα, δεν συνοδεύτηκε με θετικό αποτέλεσμα για τους Πειραιώτες, οι οποίοι ηττήθηκαν από την Εφές με 98-72 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Στην ελληνική ομάδα στοίχισε σε μεγάλο βαθμό η...
κακή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου, αλλά και η εμφάνιση του Τζόρνταν Φάρμαρ, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 25 πόντους, οχτώ ριμπάουντ και εννέα ασίστ.
Από τον Ολυμπιακό, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Χάινς με 13 πόντους και εννέα ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Βασίλη Σπανούλης με 14 πόντους.
Η... κακή μέρα φάνηκε από το πρωί για τον Ολυμπιακό, καθώς στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι "ερυθρόλευκοι" δεν μπήκαν με την κατάλληλη αυτοσυγκέντρωση. Λάθη, αστοχία και ένας "καυτός" Φάρμαρ έφεραν μέσα στα πρώτα τέσσερα λεπτά τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (14-4). Η Εφές συνέχιζε να πυροβολεί από τα 6μ.75 στο πρώτο δεκάλεπτο και με δύο συνεχόμενα τουΒούγιασιτς πήρε προβάδισμα 19 πόντων (28-9) στο 9'. Στο τελευταίο λεπτά δεν άλλαξε, κάτι με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 30-13 υπέρ των Τούρκων.
Οι γηπεδούχοι είχαν τη ψυχολογία με το μέρος τους και με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας τους ανέβασαν στο 14' τη διαφορά σε επίπεδα νταμπλ σκορ (42-21). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, όμως η ευστοχία της Εφές από το τρίποντο (7/9 στο ημίχρονο) και τα δικά του λάθη 12 στα πρώτα 20 λεπτά, έδωσαν αέρα 22 πόντων στην τουρκική ομάδα ενόψει του δευτέρου ημιχρόνου (54-32).
Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα του Ολυμπιακού στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Με τους Σπανούλη, Περπέρογλου καιΠρίντεζη να φορτώνουν το καλάθι των Τούρκων και με πολύ καλή άμυνα, οι Πειραιώτες χρειάστηκαν μόλις τρία λεπτά για να μειώσουν σε 57-43 και να αναγκάζουν τον Μαχμουτί να καλέσει τάιμ άουτ. Ο έλεγχος του αγώνα είχε περάσει σε ελληνικά χέρια και το καλάθι του Χάινς και το τρίποντο του Μάντζαρη, έριξαν μετά από ώρα τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα (57-48) στο 24'.
Η αντεπίθεση των "ερυθρολεύκων" όμως δεν είχε συνέχεια, καθώς η Εφές βελτίωσε την άμυνα της και σταδιακά, ανέβαζε εκ νέου τη διαφορά, η οποία στο 28' έφτασε τους 17 πόντους (70-53), όσους και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (74-57).
Τα τελευταία λεπτά του αγώνα απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα σε ότι αφορά στον νικητή, όταν στο τελευταίο πεντάλεπτο, η διαφορά πέρασε ξανά τους 20 πόντους (86-65). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, όμως δεν τα κατάφερε με αποτέλεσμα να γνωρίσει τη βαριά ήττα με 98-72.
Διαιτητές: Ιερεθουέλο - Λάτισεβς - Βοζίνοβιτς.
Τα δεκάλεπτα: 30-13, 54-32, 74-57, 98-72.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μαχμουτί): Φάρμαρ 25 (4), Βούγιασιτς 15 (3), Ερντέν 13, Τουντσερί 7 (1), Γκονλούμ, Σαβάνοβιτς 13, Λούκας 10 (1), Γκιουλέρ 4, Μπάρατς 11.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπατζώκας): Χάινς 13, Λο 4, Αντιτς 5, Σπανούλης 14 (2), Περπέρογλου 10 (2), Ντόρσεϊ 3, Σλούκας 5, Μαυροειδής, Γκεσεβίτσιους, Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 6 (2).