Δευτέρα 12 Νοεμβρίου 2012

ΠΥΡΣΟΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ - ΕΑΠ ΜΑΚΡΟΧΩΡΙΟΥ 1-4 (0-3)

Συνέτριψε τον Πυρσό η Ένωση Αποστόλου Παύλου!!!
Η ομάδα του Μακροχωρίου ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική στο σκοράρισμα και παράλληλα τυχερή στις φάσεις που δημιούργησε, ώστε να πετύχει 4 τέρματα στα Γρεβενά.
Οι Μακροχωρίτες ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 11'ο λεπτό, όταν...

ο Ξαγοράρης με απευθείας εκτέλεση φάουλ από 40 μέτρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τζιόγκου για το 0-1.
Στο 27' ο Κουτσομήτρος έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει μπροστά στην εστία του Σταματέλη.
Στο επόμενο λεπτό η σειρά του Ξαγοράκη να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του με τον ίδιο τρόπο, εκτελώντας για δεύτερη φορά τον τερματοφύλακα Τζιόγκου, έπειτα από απ' ευθείας εκτέλεση κόρνερ.
Στο 36' δυνατό σουτ του Κοσμίδη θα αποκρούσει ο Σταματέλος, όπως και την κεφαλιά του Μπόζιαρη στο επόμενο λεπτό.
Λίγο πριν την ανάπαυλα στο 40'ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και 3ο τέρμα με σουτ του Βελλίνη έξω από την περιοχή.
Το δεύτερο μέρος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, ωστόσο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε κάπως, με τους Γρεβενιώτες να μην μπορούν να αντιδράσουν και να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι. Το σκορ πήρε διαστάσεις θριάμβου στο 80', όταν ο Α. Ηλιάδης σημείωσε και 4ο τέρμα με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.
Το γκολ της τιμής για τον Πυρσό ήρθε 86'ο λεπτό, έπειτα από απ' ευθείας εκτέλεση κόρνερ του Κοσμίδη.

Διαιτησία: Αθανασίου, Φάντης, Αράπος (Άρτας).
ΠΥΡΣΟΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ: Τζιόγκου, Μπόζιαρης Π. (50' Κοτζατίσογλου), Ευαγγελόπουλος, Μπόλλος (75' Καραγιάννης), Κυριακίδης, Τσαρτσαρής, Δούμας, Παπαδόπουλος (33' Χαραλαμπίδης), Κουτσομήτρος, Κοσμίδης, Γκέτσιος.

ΕΑΠ ΜΑΚΡΟΧΩΡΙ: Σταματέλος, Συμεωνίδης Θ., Μπάκανος, Σαλέλης, Ζαρογιάννης, Ξαγοράρης (81' Τσακαλίδης), Γεωργίου (83' Καλούδης), Βούλγαρης (78' Μαυρίφογλου), Βελλίνης, Πιέτρα, Ηλιάδης Αντ..