Δευτέρα 5 Νοεμβρίου 2012

Νάουσα - Μακεδονικός Κοζάνης 2-1

Ο Πιπινίκας σήκωσε τη Νάουσα!!!
Με γκολ στις καθυστερήσεις και μπόλικη δόση τύχης, η Νάουσα έκαμψε την αντίσταση του Μακεδονικού Κοζάνης με 2-1 και διπλασίασε τις νίκες της. Μεγάλος πρωταγωνιστής των Ναουσαίων ο Πιπινίκας, ο οποίος...

σημείωσε και τα δυο γκολ.
Αγωνιστικά, η Νάουσα αιφνιδιάστηκε στο πρώτο μέρος, διότι αν και πίεζε για το 1-0, βρέθηκε πίσω στο σκορ. Στο 27' ο Μαντζόλας έκανε την πάσα στον Ματούλα και αυτός με όμορφο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μετά το 0-1, η Νάουσα αύξησε την πίεση και στο 31' άγγιξε την ισοφάριση με κεφαλιά του Παπαδή, αλλά η μπάλα πριν καταλήξει στο τέρμα, χτύπησε στην πλάτη του Πέικου και άλλαξε πορεία. Στο 35' οι Ναουσαίοι έφτασαν στο 1-1. Ο Γασπαράτος εκτέλεσε φάουλ, απόκρουσε ο Κρικέλης και ο Πιπινίκας μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Στο δεύτερο μέρος, η Νάουσα είχε την υπεροχή αλλά και το άγχος για το γκολ. Χωρίς να καταφέρει να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, απείλησε κυρίως με σουτ τα οποία δεν είχαν αποτέλεσμα. Στο 58' μάλιστα κινδύνευσε να δεχθεί γκολ όταν ο Νικολάου βρέθηκε μόνος απέναντι στον Παπαδόπουλο, αλλά ο τερματοφύλακας της Νάουσας απόκρουσε. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν στο 65' πέναλτι σε ανατροπή του Πιπινίκα αλλά ο διαιτητής Θεοδωρόπουλος έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Βασίλη Αργυρίου αύξησαν την πίεση και πλησίασαν στο γκολ. Στο 80' πλασέ του Πιπινίκα, απόκρουσε ο Κρικέλης, στο 82' πλασέ του Μπουλγκουρίδη σε κενή εστία, μετά από σέντρα του Πασχάλη έφυγε άουτ και στο 88' κεφαλιά του Παραστατίδη άουτ. Το 2-1 σημειώθηκε στις καθυστερήσεις όταν μετά από σέντρα του Καραλιόπουλου, ο Πιπινίκας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Διαιτητής: Θεοδωρόπουλος (Κιουρτζίδης, Κεσιζόγλου)

Νάουσα: Παπαδόπουλος, Μπουλκουρίδης, Πασχάλης, Πέικος, Αργυρίου Πασχάλης, Ιορδανίδης (46' Ιωαννίδης), Παπαδής (46' Καραλιόπουλος), Αργυρίου Γρηγόρης, Πιπινίκας ( 70' Παραστατίδης) Περηφανόπουλος,
Μακεδονικός Κοζάνης: Κρικέλης, Σαριόγλου, Αντωνόπουλος, Μαλούτας, Κουμπούρας, Μαντζώλας, Νικολάου, Ζαχαριάδης, Ματούλας, Παπαδημητρίου, Ευαγγελόπουλος.