6η αγωνιστική
ΓΗΠΕΔΟ: ΜΕΡΑ
Σάββατο: 24 Νοεμβρίου 2012
Διαφήμιση του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου απόλαυσαν
100 και πλέον  θεατές στο ντέρμπι της Β΄Κατηγορίας μεταξύ του Ηρακλή Ελάτου και του πρωτοπόρου Νεοχωρίου.
΄Ενας αγώνας που τα είχε όλα.

Γκολ, πολλές φάσεις και έναν εκπληκτικό ρυθμό επί 90 λεπτά.
Ο Ηρακλής κοίταξε στα μάτια τους πρωτοπόρους και μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι. Η αδυναμία όμως και τα πολλά λάθη της αμυντικής γραμμής του στοίχισαν ακριβά απέναντι στους έμπειρους ποδοσφαιριστές του Νεοχωρίου που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Με ηγέτη και εκτελεστή το Λιάκο που πέτυχε χατ-τρικ οι φιλοξενούμενοι πήραν το πολύτιμο τρίποντο.
Κι ενώ στο α΄μέρος το Νεοχώρι προηγήθηκε με 0-2, ο Ηρακλής δε το έβαλε κάτω. Πίεσε στο β΄μέρος και μείωσε σε 1-2. Αμέσως όμως ένα παιδαριώδες λάθος έδωσε το προβάδισμα στο Νεοχώρι. Ο Ηρακλής μείωσε και πάλι σε 2-3 και έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ο Γιώργος Κυρατζής από τα 2 μέτρα έπιασε την κεφαλιά για να πραγματοποιήσει ο ΄Ακης Κυρατζής μια σπάνια απόκρουση. Ξανά λάθος του Ηρακλή διαμόρφωσε τα τελικό 2-4 ο Λιάκος, ένα αποτέλεσμα που κρίνεται δίκαιο σύμφωνα με την εξέλιξη του και αποδεικνύει την άγρια ομορφιά του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου.
Οι καλύτερες στιγμές του αγώνα
Α΄ημίχρονο

7ο λεπτό- Γ. Κυρατζής σε θέση βολής, το σουτ όμως ήταν άστοχο.
11ο λεπτό- Κόρνερ του Φίλιου, κεφαλιά του Τουρλακίδη πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι.
15ο λεπτό- Βολέ του Λάχανου, ο Λιάκος κάτοχος της μπάλας από το κέντρο του γηπέδου, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, το πλασέ όμως σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
19ο λεπτό- Σέντρα του Ταμπακάκου κάτω από τη σέντρα, άστοχη έξοδος του Λάχανου εκμεταλλεύτηκε ο Λιάκος που με το κεφάλι έδωσε το προβάδισμα στο Νεοχώρι με 0-1.
25ο λεπτό- Πάλι ο Λιάκος κέρδισε πέναλτι όταν ανατράπηκε από το Δήμα και με εύστοχη εκτέλεση ο ίδιος σημείωσε το 0-2.

Β΄ημίχρονο
47ο λεπτό- Πλασέ του Γ. Κυρατζή και εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ του Α. Κυρατζή.
54ο λεπτό- Εκπληκτική ατομική προσπάθεια του Στ. Μπόλη, πλάσαρε για ν΄αποκρούσει θεαματικά σε κόρνερ ο Λάχανος.
55ο λεπτό- Καλό σουτ του Κιούρου δεν ανησύχησε το Λάχανο.
59ο λεπτό- Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Καλαϊτζίδη από δεξιά, πέρασε παράλληλα την μπάλα στη μικρή περιοχή στο Γ. Κυρατζή που με ιδανικό πλασέ μείωσε σε 1-2.
60ο λεπτό- Στο επόμενο λεπτό λάθος του Τουρλακίδη, ο Β. Καφετζής πέρασε και τον Λάχανο και πέτυχε το 1-3.
64ο λεπτό- Συρτό σουτ του Στ. Μπόλη απέκρουσε με τα πόδια ο Λάχανος.
65ο λεπτό- Κόρνερ του Λιάκου από αριστερά, κεφαλιά εξ’ επαφής του Δ. Μπόλη πέρασε σύρριζα άουτ.
70ο λεπτό- Αυτή τη φορά ο Γ. Κυρατζής με άπιαστη κεφαλιά μείωσε σε 2-3.
78ο λεπτό- Η απόκρουση του αγώνα. Γ. Κυρατζής κεφαλιά από κοντά και απογείωση του Α. Κυρατζή που απέκρουσε σε κόρνερ.
82ο λεπτό- Ολέθριο λάθος του Φιλιόπουλου έδωσε την ευκαιρία στο Λιάκο να «τελειώσει» το ματς πετυχαίνοντας το τελικό 2-4.
85ο λεπτό- Δυνατό σουτ του Τσιακμακόπουλου, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Λάχανος.

Πολύ καλή η διαιτησία του ΤΣΕΤΣΙΛΑ – ΣΤΕΦΟΥΛΗ - ΦΑΛΤΑΚΑ (Ε.Π.Σ. Γρεβενών)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΕΛΑΤΟΥ (Κώστας Τζάτζης): Λάχανος, Φίλιος (55΄Ιορδανίδης), Φιλιόπουλος, Γιάκης, Δρουδάκης, Τσιαρσιώτης (55΄Μήτσιου), ΤΟΥΡΛΑΚΙΔΗΣ (80΄Λέφας), ΚΑΛΑΪΤΖΙΔΗΣ, Γ. ΚΥΡΑΤΖΗΣ, Καντάρης

Τ.Ο. ΝΕΟΧΩΡΙ (Ανδρέας Κύρκος): Α. ΚΥΡΑΤΖΗΣ, Μπασδέκης, ΤΑΜΠΑΚΑΚΟΣ, Σαμαράς, Μπαλάφας, Τσιακμακόπουλος, ΛΙΑΚΟΣ, Κιούρος (86 Δρουδάκης), Β. ΚΑΦΕΤΖΗΣ (75΄Νταγκούλης), ΣΤ. ΜΠΟΛΗΣ, Δ. Μπόλης (67΄Ν. Κυρατζής)