Σάββατο 3 Νοεμβρίου 2012

Ολυμπιακός - Τσεντεβίτα 79-77 (video)

Εστω και δύσκολα, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις ευρωπαϊκές νίκες επικρατώντας της Τσεντεβίτα με 79-77. Οι "ερυθρόλευκοι" δυσκολεύτηκαν κυρίως αμυντικά απέναντι στους Αντριτς και Μπίλαν, ωστόσο...
έδειξαν χαρακτήρα στο τέλος και πήραν τη νίκη.
 Ανθρωπος της... προτελευταίας στιγμής ο Σλούκας, ο οποίος με καλάθι και φάουλ έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό 39'' πριν το τέλος (75-74) και ουσιαστικά άνοιξε τον δρόμο προς τη νίκη....Ο αγώνας ξεκίνησε με την Τσεντεβίτα να κάνει φανερή την πρόθεση της να "χτυπήσει" κοντά στο καλάθι. Αυτός ήταν άλλωστε και ο λόγος που οι Κροάτες έμειναν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά (13-12), με τον Μπίλαν να μην έχει ιδιαίτερες δυσκολίες απέναντι στην άμυνα του Ολυμπιακού.
Οι "ερυθρόλευκοι σε εκείνο το σημέιο ωστόσο πάτησαν γκάζι και πήραν προβάδισμα εννέα πόντων (21-12), για να μειώσουν οι Κροάτες σε 22-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.Στα πρώτα τρία λεπτά της επόμενης περιόδου, ο Ολυμπιακός ανέπτυξε προβάδισμα 10 πόντων (28-18), όμως οι κακές επιλογές του στην επίθεση δεν θα του επέτρεπαν να το το μεγαλώσει, αλλά αντίθετα θα έδιναν στην Τσεντεβίτα την ευκαιρία να ροκανίσει τη διαφορά, και να περάσει μπροστά με 33-31 στο 17', με την άμυνα της ελληνικής ομάδας να μη βρίσκει λύση στο μαρκάρισμα του Αντριτς.
Ο Παπανικολάου όμως θα έδινε το σύνθημα της αντεπίθεσης. Ο νεαρός παίκτης έδωσε ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο προπορευόμενος με 42-35.Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε ελαφρώς στην επανάληψη, με αποτέλεσμα αυτό να ευνοήσει τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο 25' ήταν κοντά στο σκορ 48-45. Ενα λεπτό αργότερα οι Κροάτες πλησίασαν ακόμα πιο κοντά (49-47).
Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να αναπτύξει διαφορά ασφαλείας, ωστόσο ο Μάντζαρης έδωσε ανάσα πέντε πόντων (54-49), με τρίποντο. Οι Κροάτες κατάφεραν να πλησιάσουν ξανά στον πόντο (54-53), με τον Χάινς να πετυχαίνει το τελευταίο καλάθι της τρίτης περιόδου και να διαμορφώνει το 56-53.Η Τσεντέβιτα μπήκε δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Σουπούτ πέρασε μπροστά μετά από ώρα με 58-56, ενώ ο Μαρκίς Γκριν της έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων (61-56), οχτώ λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.
Οι Κροάτες ξέφυγαν ακόμα περισότερο στο επόμενο δίλεπτο (65-58), όμως τα τρίποντα του Σπανούλη και του Σλούκα έφεραν τον Ολυμπακό σε απόσταση αναπνοής (65-64), 5' λεπτά πριν το τέλος. Στην επόμενη φάση ο Ζελαμπάλ έκανε το 68-64 από τα 6μ.75, ωστόσο οι βολές των Σπανούλη και Παπανικολάου ήταν εύστοχες και έφεραν το ματς στα ίσα (68-68).Η καλή άμυνα των "ερυθρολεύκων" τυς έδωσε το δικαίωμα να τρέξουν και να περάσουν μπροστά με 70-68, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν εκ νέου και πέρασαν μπροστά με καλάθι του Ζελαμπάλ (72-70), 100'' πριν τη λήξη. Ο Χάινς ισοφάρισε, όμως η Τσεντεβίτα ανταπάντησε (74-72).
Ο Σλούκας στη συνέχεια έδωσε προβάσδισμα στον Ολυμπιακό πετυχαίνοντας καλάθι και φάουλ (75-74) 39'' πριν το τέλος. Ο Ράιτ πήρε την επίθεση για τους Κροάτες, όμως αστόχησε και ο Παπανικολάου πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ που τον οδήγησε στη γραμμή των βολών.Ο "Παπ" ευστόχησε και στις δύο (77-74) στέλονοντας τον Ολυμπιακό πιο κοντά στη νίκη, 11'' πριν το φινάλε. Μόλις δύο δευτερόλεπτα κύλησαν και ο Σλούκας έκανε φάουλ στον Σάτον, ο οποίος ευστόχησε στην πρώτη, αστόχησε στη δεύτερη, όμως η κατοχή ήταν για τον Ολύμπιακό αφού η μπάλα βγήκε εκτός από τα χέρια των Κροατών.Τα τελευταία δευτερόλεπτα έφεραν ανακούφιση στον Ολυμπιακό, καθώς ο Σλούκας με 2/2 βολές έκανε το 79-75, αφού το μόνο που κατάφερε η Τσεντεβίτα ήταν να μειώσει σε 79-77, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.
Τα δεκάλεπτα: 22-16, 42-35, 56-53, 79-77.