Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου 2013

«Φιλική» νίκη για Ισπανία, ήττα για Κύπρο (videos)

«Φιλική» νίκη με 3-1 επί της Ουρουγουάης πήρε η Ισπανία. Ήττα για Κύπρο, δείτε τί έκαναν οι αντίπαλοι της Εθνικής μας.
Αν και αγωνίστηκε με απουσίες, η Εθνική Ισπανίας επικράτησε με...

3-1 της Ουρουγουάης σε φιλική αναμέτρηση στο Κατάρ.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τους «Φούριας Ρόχας» να έχουν την κατοχή της μπάλας, αλλά την αντίπαλό τους να «απειλεί» όποτε της παρουσιαζόταν η ευκαιρία.
Ο Φάμπρεγας «αιφνιδίασε» στο 16` τον Μουσλέρα κάνοντας το 1-0, αλλά ο Σεμπόγια έφερε το ματς στα ίσα στο 31`.
Στην επανάληψη, όμως, ο Πέδρο πήρε την υπόθεση - νίκη προσωπικά και με δύο γκολ στο 51` και το 75` χάρισε τη νίκη στους Πρωταθλητές Ευρώπης και Κόσμου.

Αντίθετα, η Κύπρος πραγματοποίησε κακή εμφάνιση και ηττήθηκε με 3-1 από την Κροατία.
Ο Μακρίδης έβαλε την ομάδα του Νίκου Νιόπλια μπροστά στο σκορ στο 19`, αλλά τα δύο γκολ του Τάντιτς (33` και 47`) κι αυτό του Μπάστα (70`) χάρισαν στους Κροάτες τη νίκη με ανατροπή.

Οι αντίπαλοι
Στη «μάχη» των φιλικών προετοιμασίας ρίχτηκαν και οι αντίπαλοι της Εθνικής μας στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2014.
Η Βοσνία-Ερζεγοβίνη παρουσιάστηκε ιδιαίτερα... ορεξάτη, «συντρίβοντας» με 3-0 στη Σλοβενία εκτός έδρας.
Ο Ιμπίσεβιτς άνοιξε το σκορ στο 33`, με τον Πιάνιτς να τον «μιμείται» στο 42`. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Σβράκα στο 80`.
Αντίθετα, αρνητικά ήταν τα αποτελέσματα για Λετονία και Λιχτενστάιν.
Οι Λετονοί ηττήθηκαν με 3-0 από την Ιαπωνία, με τον Οκαζάκι να πετυχαίνει δύο γκολ (41` και 61`) και τον Χόντα να... παρεμβάλλεται στο 60`.

Όσον αφορά το Λιχτενστάιν, «υπέκυψε» με 1-0 κόντρα στο Αζερμπαϊτζάν με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιαβάντοβ στο 76`.