Δευτέρα 17 Ιουνίου 2013

Ισπανία - Ουρουγουάη 2-1 (video)

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Confederations Cup η πρωταθλήτρια Κόσμου και Ευρώπης Ισπανία, καθώς επικράτησε 2-1 της Ουρουγουάης σε αγώνα για την...
1η αγωνιστική του 2ου ομίλου. Οι Πέδρο και Ρομπέρτο Σολδάδο σημείωσαν τα γκολ των νικητών, ενώ ο Λουίς Σουάρες μείωσε με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ.
Με τη συμπλήρωση 10 λεπτών οι πρωταθλητές κόσμου έκρυψαν την μπάλα και ο Αντρές Ινιέστα την έστειλε στο δεξί δοκάρι του Φερνάντο Μουσλέρα με ένα δυνατό συρτό σουτ. Δέκα λεπτά αργότερα το σκορ άνοιξε με δυνατό σουτ του Πέδρο, το οποίο κόντραρε στο πόδι του Ντιέγο Λουγκάνο και άλλαξε πορεία.

Δώδεκα λεπτά αργότερα (32') ο Σεσκ Φάμπρεγας πέρασε την μπάλα στον καλυπτόμενο Ρομπέρτο Σολδάδο, ο οποίος πλάσαρε ψύχραιμα τον Μουσλέρα και διπλασίασε τα γκολ της Ισπανίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι "ρόχας" άφησαν το γκάζι και έκαναν συντήρηση δυνάμεων για τη συνέχεια, ενώ το γκολ του Λουίς Σουάρες στο 88ο λεπτό με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ ήταν το highlight.

Spain vs Uruguay 2:1 MATCH HIGHLIGHTS από footballdaily1