Παρασκευή 18 Οκτωβρίου 2013

Λιέτουβος Ρίτας- Παναθηναϊκός 84-83 (στην παράταση) (video)

Οι Λιθουανοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, επιβεβαιώνοντας την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκονται (προερχόμενοι από τα προκριματικά της διοργάνωσης, όπου επικράτησαν 75-66 της Οστάνδης) και προηγήθηκαν 13-7 στο 4' με δύο τρίποντα του... Κουκ και ένα του Γκετσεβίτσιους! Την ίδια ώρα, ο Παναθηναϊκός έπαιρνε πόντους μόνο από τον Γκιστ (13-9 με 7 πόντους του Αμερικανού).

Οι εύκολοι πόντοι στην άμυνα, τα 3 λάθη του Παππά και τα δύο συνεχόμενα άστοχα τρίποντα του Διαμαντίδη, ανάγκασαν τον Πεδουλάκη να πάρει το πρώτο τάιμ άουτ του αγώνα και να αλλάξει τα 4/5 της ομάδας (εκτός από τον Ματσιούλις)! Το σκορ πήγε στο 17-11 με τρίποντο του Γέλοβατς, αλλά το τριφύλλι με 0-8 σερί χάρη στους Μαυροκεφαλίδη, Κάρι και Ούκιτς προηγήθηκε 17-19 στο 8'. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με ψηλό σκορ (25-25), με Γέλοβατς να έχει 7 πόντους και τον Μαυροκεφαλίδη να φτάνει τους 6.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 29-25 στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου, αλλά ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Παππά ολοκλήρωνε ένα επιμέρους σκορ 4-11, που το έφερε στο +3 (33-36). Στο 18' η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη προηγήθηκε 36-42, με τον Μπατίστ να φτάνει τους 10 πόντους σε 6 λεπτά συμμετοχής (!), αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Τρία λάθη στην επίθεση και δύο σερί τρίποντα του Ρεϊνάλντας Σεϊμπούτις, έστειλαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες 42-42.

Mε την έναρξη της επανάληψης, η Λιέτουβος ολοκλήρωνε ένα σερί 8-0 (44-42), αλλά ο Κάρι με τρίποντο έδινε εκ νέου προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (44-45), που το διατήρησε με δύο σερί καλάθια του Ματσιούλις (46-49). Οι Λιθουανοί απάντησαν με σερί 7-0 και προηγήθηκαν 53-49 στο 25' και 55-51 στο 26'.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 55-55 με τον Ούκιτς, προσπέρασε 57-58 στο 28' με τρίποντου (με ταμπλό!) του Φώτση και έφτασε στο +3 (57-60) με τον Ματσιούλις να φτάνει τους 8 πόντους. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε 59-60, με τον Παναθηναϊκό να έχει 70% στα δίποντα (19/27), αλλά 23% στα τρίποντα (4/17).

Με τον Ραμέλ Κάρι να ευστοχεί σε τρίποντο και να φτάνει τους 12 πόντους, ο Παναθηναϊκός πήγε στο +4 (59-63), αλλά το ντέρμπι συνεχίστηκε με τους Λιθουανούς να μειώνουν στον πόντο (64-65) στο 34' και να ξαναπαίρνουν προβάδισμα με καλάθι και φάουλ του Παλάσιος (67-65). Αμεση απάντηση και τρίποντη "βόμβα" από τον Ματσιούλις για το 67-68, αλλά τα προβλήματα στην άμυνα ήταν φανερά. Με τρίποντο του Σεϊμπούτις, ο οποίος έφτασε τους 14π., η Λιέτουβος προηγήθηκε 72-70 στο 37' και το ματς έγινε θρίλερ.

Ενα λάθος στην επίθεση, ένα άστοχο τρίποντο (0/6) και δύο βολές στα σκουπίδια του Δημήτρη Διαμαντίδη, διατηρούσαν την Λιέτουβος μπροστά στο σκορ, το οποίο έγινε 73-70 στο 38:20 με μια βολή του Παλάσιος. Στα σκουπίδια και η επόμενη επίθεση του Παναθηναϊκού, με άστοχο τρίποντο του Φώτση. 1/2 βολές ο Σεϊμπούτις, 1/2 ο Διαμαντίδης και 74-71. Καλή άμυνα ο Παναθηναϊκός και το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Διαμαντίδη, μετά από 6 άστοχα, έφερε το παιχνίδι στα ίσα (74-74) στα 18" πριν το τέλος! Στην τελευταία επίθεση ο Κουκ αστόχησε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Ματσιούλις και Ούκιτς έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +4 (74-78), αλλά οι Λιθουανοί μέσα σε 20" έκαναν ένα 6-0 και προηγήθηκαν 80-78. Ενα λάθος του Γκιστ και το 5ο φάουλ του Λάσμε, έστειλαν τους γηπεδούχους στη γραμμή της φιλανθρωπίας, αλλά ο Σονγκάιλα είχε 1/4 και ο Παναθηναϊκός παρέμενε "ζωντανός". Ο Μπατίστ με 2/2 βολές ισοφάρισε 80-80, αλλά ο Σεϊμπούτις φτάνοντας τους 17π., έκανε το 82-80. Ο Γκιστ με ένα κερδισμένο επιθετικό ριμπάουντ και κερδισμένο φάουλ μείωσε σε 82-81 και με ένα κάρφωμα έδωσε προβάδισμα στο τριφύλλι 82-83, στα 22" πριν το τέλος! Ο Σεϊμπούτις ευστόχησε στα 5 δευτερόλεπτα (84-83), η τελευταία επίθεση ήταν του Παναθηναϊκού, αλλά ο Ούκιτς αστόχησε σε τρίποντο, ο Φώτσης σε τζαμπ σουτ και μοιραία ήρθε η πρώτη ήττα για την ελληνική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα:
25-25, 42-42, 59-60, 74-74 (κ.α.), 84-83
Λιέτουβος Ρίτας (Μπάουερμαν): Τέπιτς 6, Μπαμπράουσκας 10, Παλάσιος 12, Σεϊμπούτις 19, Γλυνιαδάκης, Γκετσεβίτσιους 7, Λίντεκα, Κουκ 10, Σονγκάιλα 13, Γέλοβατς 7.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Κάρι 12, Μπατίστ 12, Φώτσης 3, Ούκιτς 8, Λάσμε 4, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 6, Γκιστ 10, Παππάς 5, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 13.

Διαιτητές: Γκαρθία Γκονζάλεθ (Ισπανία), Σρνταν Ντοζάι (Κροατία), Τζιανλούκα Ματιόλι (Ιταλία).