Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2013

Euroleague: Μάλαγα - Ολυμπιακός 74-82 [βίντεο]

Η Μάλαγα εκμεταλλεύθηκε το χαλαρό ξεκίνημα των πρωταθλητών Ευρώπης και προηγήθηκε 6-2 στο 2'. Με τον Ντάνστον να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι και ένα γρήγορο 2-9 ο Ολυμπιακός προηγήθηκε...
8-11 στο 4'. Στη συνέχεια, με τον Σπανούλη να φτάνει τους 4 πόντους και να μοιράζει 3 ασίστ, οι ερυθρόλευκοι διατηρούσαν την πρωτοπορία στο σκορ, μέχρι το 9' όταν ο Κάλογουεϊ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους (21-20) και ο Μέντλεϊ ολοκλήρωνε ένα σερί 6-0 για τη Μάλαγα στο πρώτο δεκάλεπτο (23-20).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός απάντησε γρήγορα με επιμέρους 1-7 (5 πόντοι από τον Λοτζέσκι) και προηγήθηκε 24-27, παρά το γεγονός ότι δυσκολευόταν απέναντι στην πιεστική άμυνα των γηπεδούχων. Ο Βέλγος "εκτελούσε" το ισπανικό καλάθι με 10 διαδοχικούς πόντους (!), αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν ευάλωτη (33-32 στο 14'). Ήρθαν τα λάθη και στην επίθεση και με 10-2, οι Ισπανοί έφτασαν στο +5 (37-32) στο 15'. Ακολούθησε μπλακ άουτ σε άμυνα και επίθεση για τον Ολυμπιακό, ο οποίος μέσα σε λίγα λεπτά βρέθηκε στο -10 (46-36) στο 18', με τη Μάλαγα να έχει πάρει σκορ από 9 παίκτες. Το ημίχρονο τελείωσε με τους Σπανούλη και Περπέρογλου να μαζεύουν τη διαφορά στο -5 (46-41) απέναντι σε μια Μάλαγα που είχε 12/14 μέσα από τη ρακέτα!

Για τον Ολυμπιακό δεν δούλευε τίποτα... Αρχισαν να μπαίνουν και τα τρίποντα και η διαφορά στο 23' πήγε στο +11 (54-43). Ο Ματ Λοτζέσκι ξαναπήρε το όπλο του και με 5 σερί πόντους έδωσε σύνθημα αντεπίθεσης, το οποίο ακολούθησε ο Σπανούλης κατεβάζοντας τη διαφορά στο -4 (58-54) στο 26'. Ο Μπαρτζώκας επέλεξε χαμηλό σχήμα, με τον Πέτγουεϊ στη θέση "5". Αυτό απέδωσε καρπούς και με τρίποντο του Αμερικανού μείωσε στον πόντο (60-59) στο 28:30. Ο Ντάνστον επανήλθε, η άμυνα έσφιξε και η 4η περίοδος με τον Ολυμπιακό στο κόλπο (65-62)...

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με τον Σλούκα να κάνει δύο λάθη στην επίθεση και όλο τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να ανταπεξέλθει αμυντικά, χάνοντας αμυντικά ριμπάουντ. Μικρό το κακό, αφού το σκορ στα πρώτα 3 λεπτά ήταν... 2-0 (67-62). Ο Σπανούλης πέτυχε τα πρώτα καλάθια του Ολυμπιακού στην 4η περίοδο. Και τι καλάθια! Τρία κολλητά τρίποντα, που έφεραν τον Ολυμπιακό στο +4 (67-71) στο 35'. Το μομέντουμ ήταν με τον Ολυμπιακό. Η άμυνα έγινε μπετόν, ο Ντάνστον έβαλε 4 διαδοχικούς πόντους και ο Ολυμπιακός με σερί 0-13 προηγήθηκε με 8 πόντους (67-75) στο 36:30"! Ο V-Span ήταν "καυτός" και με νέο τρίποντο έκανε το 69-78, φτάνοντας τους 21 πόντους. Αυτός ήταν ο ιδανικός επίλογος για την 6η νίκη του Ολυμπιακού σε ισάριθμα παιχνίδια στην φετινή Ευρωλίγκα και την 15η του σε όλες τις διοργανώσεις!

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 23-21, 19-21, 9-20

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Σαμπόνις 4 (2/3 διπ., 4ρ.), Βιδάλ, Κάλογουεϊ 10 (4/6 διπ., 0/3τριπ., 2/2 βολ., 3ρ., 5ρ.), Σουάρεθ 10 (1/1 διπ., 1/1 τριπ., 5/7 β., 2ρ.,), Γκρέιντζερ 6 (2/8 διπ., 0/1 τριπ., 2/2 βολ.), Βάσκεθ 6 (3/4διπ., 3ρ.), Τούλσον 2 (1/3διπ.), Κουζμίνσκας 8 (3/4 διπ., 2/5 β., 2ρ.), Ντράγκιτς 6 (3/7 διπ.), Χετσχάιμερ 11 (3/6διπ., 1/4τρ., 2/3β.,4ρ.), Κέινερ-Μέντλεϊ 11 (2/4διπ., 1/2 τριπ., 4/4 βολ., 3ρ.).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 3 (1/2ρ., 5ρ., 2ασ.), Λο 3 (1/1 διπ., 1/2 β., 4ασ.), Ντάνστον 13 (6/7 διπ., 1/3β.,3ρ.), Σπανούλης 21 (3/4 διπ., 4/6 τριπ., 3/3 β., 4ασ.), Περπέρογλου 8 (1/2 διπ., 1/2 τριπ., 3/3β.,), Σλούκας 3 (1/3 τριπ.,), Μπέγκιτς, Πρίντεζης 8 (4/9διπ., 0/2 τρ., 4ρ., 1ασ.), Μάντζαρης 4 (2/2 διπ., 0/2 τρ., 3ασ., 5ασ.), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 19 (4/5 διπ.,3/4 τριπ.,2/2 β., 2ρ., 1ασ.).