Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2013

Α.Ο. ΣΕΙΡΗΝΑ - ΓΡΕΒΕΝΑ ΑΕΡΑΤΑ 0-1 φωτορεπορτάζ

Σειρήνα και Αεράτα «ζέσταναν» τους θεατές στην παγωμένη Αμυγδαλιά με το θέαμα που πρόσφεραν σ’ ένα εξαιρετικό παιχνίδι, με τον... Παναγιώτη Λάλλο να σημειώνει το χρυσό γκολ στο 26ο λεπτό του αγώνα.

Τα Γρεβενά Αεράτα έδειξαν στις περισσότερες στιγμές του αγώνα γιατί δίκαια οδηγούν την κούρσα στο Α΄Τοπικό. Μπήκαν πολύ

δυνατά στον αγώνα, άσκησαν φοβερή πίεση με συντριπτική κατοχή της μπάλας, έχασαν πολλές ευκαιρίες με τρία δοκάρια και στο β΄μέρος κινδύνεψαν να ισοφαριστούν αν ίσχυε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου.

Ο Γιώργος Κούσκορας γνωρίζοντας τι θα αντιμετωπίσει, έστησε την ομάδα του με αμυντική διάταξη και με πολύ κλειστές γραμμές και προτίμησε να παίξει με αντεπιθέσεις. Το σύστημα του πέτυχε απόλυτα και στο β΄μέρος που οι παίχτες του αναθάρρησαν θα μπορούσαν σε δύο περιπτώσεις να ισοφαρίσουν με τους Αναστασιάδη και Νικολαϊδη να αστοχούν από θέση τετ-α-τετ.

Το φιλμ του αγώνα
Α΄ημίχρονο

2ο λεπτό – Διείσδυση του Αποστολίδη από δεξιά, έβγαλε την παράλληλη συρτή σέντρα, πλασέ του Λάλλου Π. σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, σουτ του Κουρέλλα που πήρε την επαναφορά, μπλόκαρε ο Κόκκινος.
16ο λεπτό – Μπαλιά του Κουκουτσέλα στον κενό χώρο, σουτ του Κόνι μπλόκαρε ο Βίδρας.
19ο λεπτό – Σέντρα από αριστερά του Θ. Δημόπουλου, πλασέ του Αποστολίδη, 2ο δοκάρι για τα Αεράτα.
26ο λεπτό – Κόρνερ του ΄Ιττη από δεξιά, κεφαλιά πάσα του Αποστολίδη και ο Π. Λάλλος με έξοχο πλασέ πέτυχε το 0-1.
31ο λεπτό – Διείσδυση του Αποστολίδη κατά μέτωπο, δεν μπόρεσε όμως να νικήσει τον Κόκκινο που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
33ο λεπτό – Πέναλτι ζήτησε η Σειρήνα σε φράγμα του Βίδρα στο Νικολαϊδη.
39ο λεπτό – Μεγάλη ευκαιρία για τον Π. Λάλλο που μόνος απέναντι από τον Κόκκινο πλάσαρε άουτ.
42ο λεπτό – Κόρνερ του ΄Ιττη από δεξιά, κεφαλιά του αφύλακτου Ρ. Δημόπουλου από τα 2 μ. πέρασε άουτ.

Β΄ημίχρονο
48ο λεπτό – Επέλαση του Αποστολίδη από δεξιά, παράλληλη στον Π. Λάλλο που αστόχησε από τα 3 μ,
50ο λεπτό – Αντεπίθεση της Σειρήνα, τετ-α-τετ ο Αναστασιάδης πλάσαρε άουτ.
68ο λεπτό – Απευθείας φάουλ ΄Ιττη του εντυπωσιακά απέκρουσε στη δεξιά γωνία ο Κόκκινος.
64ο λεπτό – Σέντρα του Θ. Δημόπουλου από δεξιά, σουτ του Κουρέλλα στην κίνηση, 3ο δοκάρι για τα Αεράτα.
82ο λεπτό – Καταπληκτική προσπάθεια του Νικολαϊδη που απέφυγε 3 αντιπάλους, μόνος προ του Βίδρα δεν μπόρεσε να τον νικήσει.
88ο λεπτό – Συρτό σουτ του Π. Λάλλου με τα πόδια έσωσε ο Κόκκινος.

Διαιτησία: ΡΙΓΚΟΣ – ΣΤΕΦΟΥΛΗΣ - ΝΤΟΛΙΑΣ (Ε.Π.Σ. Γρεβενών)

Α.Ο. ΣΕΙΡΗΝΑ (Γιώργος Κούσκορας): Αχ. Κόκκινος, Απ. Τσεπίδης, Απ. Λιάκας, Γ. Φούντογλου, Χρ. Φαρμάκης (75΄Φ, Φαρμάκης), Κλ. Κουκουτσέλας, Ντ. Κόνι (80΄Σαχούλι), Γ. Κολέτσος, Ηρ. Νικολαϊδης, Γ. Τσιάτσιος, Κ. Αναστασιάδης

ΓΡΕΒΕΝΑ ΑΕΡΑΤΑ (Νίκος Μπαλοδήμος): Γ. Βίδρας, Σπηλιώτης, Μ. Κατσαντώνης, Ρ. Δημόπουλος (88΄Καλαϊτζίδης), Γ. ΄Ιττης, Θ. Λάλλος, Κουρέλλας, Θ. Δημόπουλος (77΄Γάκης), Σ. Μπαλοδήμος, Αποστολίδης, Π. Λάλλος