Παρασκευή 10 Ιανουαρίου 2014

Euroleague: Αρμάνι Μιλάνο - Ολυμπιακός 81-51 (video)

Εφιάλτης στο Μιλάνο!Αγνώριστος ο Ολυμπιακός, ντεφορμέ και ο κόουτς Μπαρτζώκας, με την επιμονή του στη ζώνη, αλλά και στο "τάισμα" του Πρίντεζη στη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, όπου οι...
Ιταλοί πάτησαν γκάζι και με όπλο την ευστοχία από τα 6 και 75 έχτισαν μεγάλη διαφορά.
Ουσιαστικά το μοναδικό διάστημα που ο Ολυμπιακός... εμφανίστηκε στο παρκέ του γηπέδου, όπου θα φιλοξενήσει το φετινό Final Four της Euroleague, ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 21-16 υπέρ.

Στη συνέχεια ακολούθησε... ερυθρόλευκη καθίζηση, με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να υποφέρουν σε άμυνα και επίθεση, ειδικότερα στο τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο, διάστημα όπου πέτυχαν όλους κι όλους 17 πόντους (σε 20 λεπτά)!

Την εικόνα του Ολυμπιακού μαρτυρά πλήρως και το... χαρτί της στατιστικής και κυρίως η διαφορά με τις επιδόσεις της Αρμάνι.

Ο Ολυμπιακός είχε 37% στα δίποντα (17/45) και... 16% (!) στα τρίποντα (3/18), την ώρα που οι Ιταλοί σούταραν με 48% στο δίποντα (16/33) και 57% στα τρίποντα (12/21, ενώ στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου είχαν 10/14)! Επιπλέον, οι ερυθρόλευκοι είχαν 16 λάθη!

Σε ατομικό επίπεδο, ο Πρίντεζης ήταν ο μοναδικός παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων (12), ωστόσο είχε 6/17 προσπάθειες για σουτ, ενώ δέχτηκε δύο τάπες (οκτώ συνολικά είχε η Αρμάνι). Ο Σπανούλης έμεινε στους 8 με 4/13 σουτ, έχοντας και έξι λάθη. Κακή εμφάνιση και από τους ψηλούς, με τους Σίμονς, Ντάνστον να έχουν έξι και τρεις πόντους, αντίστοιχα. Το ντεμπούτο του πραγματοποίησε ο Κόλινς, ο οποίος αγωνίστηκε συνολικά 2.37, έχοντας 0/1 σουτ.

Από την άλλη, στα 78α γενέθλια της Αρμάνι Μιλάνο... κέρασε ο Λάνγκφορντ που έκανε απίστευτο ματς με 29 πόντους (5/6 τρίποντα) και ακολούθησαν οι Χάκετ με 17 και Τζέρελς με 13.

Το μοναδικό διάστημα όπου οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, όπου κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά πέντε πόντων (21-16). Τα επόμενα 30 λεπτά ήταν ένας εφιάλτης για την ελληνική ομάδα με συνολικό επιμέρους σκορ 65-30!

Οι Ιταλοί όχι απλώς και μόνο επέστρεψαν από το -5, αλλά με τον Λάνγκφορντ να πιάνει δουλειά και τον Λαβάλ να... "καθαρίζει" στις δύο ρακέτες, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7π. (39-32). Στη διάρκεια της τρίτης περιόδου ουσιαστικά κρίθηκαν τα πάντα, με τον Ολυμπιακό να μένει μόλις στους 8 πόντους και μάλιστα να εκδηλώνει σε αρκετές των περιπτώσεων επιθέσεις κάτω από κακές προϋποθέσεις. Το 24-8 του δεκαλέπτου... εκτόξευσε τη διαφορά στους 23 πόντους (63-40).

Ενδεικτικό της εικόνας του Ολυμπιακού είναι το γεγονός ότι στη διάρκεια του τέταρτου δεκαλέπτου κύλησαν περισσότερα από πέντε λεπτά για να σκοράρει, με τους Ιταλούς να ανεβάζουν την τιμή της διαφοράς σε επίπεδα που δεν θα περίμενε και ο πιο αισιόδοξος οπαδός τους.