Κυριακή 15 Μαΐου 2011

Super League: ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 3-0 (video)

Στα χαρτιά η αναμέτρηση ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ ήταν ντέρμπι. Η Ένωση, όμως, πήρε εύκολα τη νίκη με 3-0 και πλέον φιγουράρει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας των πλέι-οφ. Ο Δέλλας άνοιξε το σκορ στο 21΄, ενώ στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη ο Diop που πέτυχε δύο τέρματα, στο 47΄ και το 68΄.
Πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα, η Ένωση άγγιξε το γκολ με το Scocco να βλέπει την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι και στη συνέχεια άουτ στο πλασέ που επιχείρησε απέναντι στο Χαλκιά. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 21΄, με το Δέλλα να εκμεταλλεύεται τη λανθασμένη αντίδραση του Cirillo μετά από εκτέλεση φάουλ του Scocco και να στέλνει την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, ενώ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τις ευκαιρίες για να πετύχουν και άλλα γκολ.
Δύο λεπτά μετά την έναρξη του β΄ μέρους, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, και πάλι από στημένη φάση του Scocco και τον Diop να σηκώνεται ψηλότερα από όλους και να κάνει το 2-0. Στο 55΄ ο Φωτάκης βρέθηκε μόνος του
απέναντι από το Saja, αλλά ο πορτιέρο της Ένωσης κράτησε το μηδέν. Στο 68΄, οι παίκτες του Jimenez «κλείδωσαν» τη νίκη, ξανά με φάση που προήλθε από εκτέλεση φάουλ! Με το Scocco να βρίσκεται στον πάγκο, αυτός που ανέλαβε τη δημιουργία ήταν ο Guerreiro. Ο Δέλλας πήρε την πρώτη κεφαλιά, αυτή κατέληξε στον Diop και ο Σενεγαλέζος από κοντά δεν είχε πρόβλημα να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Στο 79΄ Λαγός και Michel δεν κατάφεραν να στείλουν για τέταρτη φορά την μπάλα στα δίχτυα και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε, με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη που τη φέρνει στην κορυφή.
Σκόρερ: 21΄ Δέλλας, 47΄, 68΄ Diop
ΑΕΚ: Saja, Γεωργέας, Καράμπελας, Δέλλας, Μανωλάς, Diop (80΄ Mateos), Μάκος, Michel, Καφές (52΄ Guerreiro), Scocco (66΄ Λαγός), Baha
ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Etto, Sznaucner (57΄ Sznaucner), Cirillo, Contreras, Vitolo, Garcia, Τσουκαλάς (65΄ Τσουκαλάς), Φωτάκης (73΄ El Zhar), Σαλπιγγίδης, Muslimovic
Τα γκολ από το ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 3-0 (video)